Dekoracja okien kawalerki - co najlepiej sprawdzi się przy małym metrażu

Dekoracja okna w kawalerce
14 października 2018 752 view(s)

Dekoracja okien kawalerki - co najlepiej sprawdzi się przy małym metrażu

     Kawalerka składa się zazwyczaj z jednego pomieszczenia, jednak nawet niewielki metraż można urządzić w taki sposób, aby wydawał się przestronny. Należy pomyśleć o rozwiązaniach, które nie zabierają wiele miejsce, a jednocześnie są funkcjonalne. Znaczenie ma również dekoracja okien. Co lepiej sprawdzi się w tego typu mieszkaniu –firanki, rolety, a może zasłony?

 

Delikatne dodatki przepisem na brak chaosu

 

     W małych pomieszczeniach łatwo o bałagan i wrażenie, że nic nie znajduje się na swoim miejscu. Właśnie dlatego najlepiej ograniczyć meble do niezbędnego minimum. Podobnie należy postąpić z dekoracjami. Nie oznacza to, że mamy zupełnie z nich zrezygnować, wnętrze wydawałoby się bez nich zbyt surowe. Dobrym wyborem okażą się delikatne dodatki, które nienachalnie podkreślają charakter i stylistykę danego pomieszczenia. W małych przestrzeniach niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będą długie firany, sięgające aż do podłogi. Tego rodzaju dekoracja okna jest zbyt ciężka. Owszem, świetnie pasuje do większych wnętrz, gdzie pochwalić możemy się dużym metrażem. W takim przypadku długie firany sprawiają, że pokój staje się bardziej przytulny. W kawalerce trzeba jednak stawiać na mniej widoczne ozdoby, które nie zabierają przestrzeni, a wręcz jej dodają.

 

Zasłony w kawalerce

     

     Co może zastąpić popularne zasłony? Mogą to być chociażby rolety. Wyróżnia je zachowawczy design i funkcjonalność, a przy tym łatwo dopasować je do wymiarów okna. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza rolety rzymskie, doceniane za bardziej dekoracyjny charakter. Ich częściowe zwinięcie pozwala uzyskać subtelną harmonijkę. Poza roletami rzymskimi, do dyspozycji są również rolety typu dzień-noc. To ciekawy wybór, który pozwala na kontrolowanie ilości światła, jaka dostosuje się do pomieszczenia. Najczęściej spotkamy je w mieszkaniach, chociaż ostatnio zaczęły pojawiać się także w domach. 

 

W stronę klasyki

 

     Rolety znajdują się głównie w nowoczesnych wnętrzach, nie oznacza to jednak, że aranżując nasze cztery kąty, koniecznie musimy się na nie decydować. Nadal to firanki stanowią najczęstszą ozdobę okien i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ prezentują się nad wyraz gustownie. Nie musimy decydować się na firanki koronkowe, które dawniej zdobiły okna w niemal każdym domu. Obecnie do wyboru mamy o wiele więcej możliwości. Widoczny jest ukłon w stronę minimalizmu, dlatego też firany coraz częściej pozbawione są dodatkowych zdobień. Wykonane mogą być z różnych materiałów - m.in. woalu, żakardu czy bawełny. Wybierając je, warto z wyprzedzeniem sprawdzić ich trwałość. Ze względu na delikatność nie wszystkie firany nadają się do prania w pralce, co także dobrze jest zweryfikować.

 

Firanka prosta do kawalerki

 

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 

     Przestrzeń można optycznie powiększyć przy zastosowaniu jasnych barw. Ciemne kolory sprawiają, że wnętrze staje się mniejsze i wymaga dostępu do większej ilości światła. W kawalerce dobrze postawić na odcienie bieli, beżu, szarości oraz innych, pastelowych barw. Dobrze mieć to na uwadze, kupując zasłony lub rolety okienne. 

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...