Firany w pokoju hotelowym

Hotelowe wnętrza cechuje elegancja i wyczucie smaku. Dużą wagę przywiązuje się do wystroju okna. To właśnie ono jest wyznacznikiem stylu hotelowego apartamentu.


Elegancko i stylowo – wnętrza dla każdego


Wnętrza hotelowe aranżuje się z myślą o wszystkich klientach. Potrzeba sporego doświadczenia, by zachowując styl hotelu stworzyć takie wnętrze, w którym każdy poczuje się jak w domu. Większość hoteli stawia na uniwersalne rozwiązania – proste, nieprzeładowane ozdobami pokoje, klasycznie zaaranżowane okna. W hotelach raczej nie uświadczymy rolet, tu stawia się na tradycyjne firany i zasłony. Takie rozwiązanie podyktowane jest nie tylko próbą poszukiwania uniwersalnego stylu, ale i względami czysto praktycznymi. Rolety, mimo iż wygodne, nie zapewniają tak potrzebnego w hotelach poczucia prywatności. Przy odsłoniętej rolecie gość ma prawo czuć się wystawiony na widok publiczny, przy zaciągniętej – odcięty od tak potrzebnego mu światła słonecznego. Najlepszym sposobem na prywatność jest firanka. Nie ogranicza widoczności na zewnątrz, jednocześnie sprawia, że osoby próbujące zajrzeć do pokoju hotelowego, zamiast wnętrza widzą swoje lustrzane odbicie.


Firana do pokoju hotelowego

Z kolei zasłony to nie tylko sposób na przyciemnienie pokoju w dzień. To także metoda na ograniczenie dobiegającego z zewnątrz hałasu.


Uniwersalne kolory – idealny sposób na odpoczynek i relaks


Rolą zasłon hotelowych jest nie tylko zasłonięcie okna, gdy jest taka potrzeba. Odsłonięte stanowią jego ramę, kolorystyczną dekorację i bardzo ważną oprawę. Okno w sąsiedztwie zasłon wygląda szlachetniej i dostojniej, szczególnie jeśli upniemy je na dzień chwostami lub przewiążemy szeroką taśmą. Jednak trzeba pamiętać, że goście hotelowi będą chcieli te ozdoby na noc zdjąć, muszą być łatwe w montażu i demontażu.

Do wnętrz hotelowych nie poleca się zasłon w zdecydowanych, jaskrawych kolorach. Lepiej postawić na stonowane kolory typu granat, grafit, beż, brąz, zieleń, szarość. Jeśli wystrój wnętrza wymusza zastosowanie jasnych tkanin, warto zadbać, by były to barwy przygaszone, w żadnym wypadku jaskrawe. Taka dyskretna, aczkolwiek wcale niemała, dekoracja okna to idealny sposób na stworzenie atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi. W większości przypadków w hotelowych wnętrzach stosuje się gładkie, jednobarwne zasłony. Jeśli szukamy zasłon dekorowanych, lepiej wybrać te o nienachalnym deseniu.


Zasłony hotelowe upięte chwostami

Jakość zasłon i firan odzwierciedleniem standardu hotelu


Jakie firany i zasłony najlepiej powiesić w hotelowym oknie? Bardzo dużo zależy od standardu samego hotelu. W tych najlepszych, cztero i pięciogwiazdkowych, wykorzystuje się tkaniny najlepszego gatunku. Powód jest dość prozaiczny – klient, który dużo płaci, chce wypoczywać w luksusowych wnętrzach. Jest i druga strona tego medalu – trudno stworzyć wrażenie luksusu tanimi zasłonkami z poliestru. Innymi słowy – cena zasłon i cena pokoju są ze sobą dość mocno związane.

Wybierając tkaninę na zasłony hotelowe, warto zwrócić uwagę na welwet. Ten materiał w ostatnich latach robi prawdziwą furorę wśród dekoratorów wnętrz i jest chętnie wykorzystywany do szycia zasłon, a także innych tekstyliów użytkowych. Dobrym rozwiązaniem jest uszycie z tej samej tkaniny zasłon, poduszek, narzut. Można też zamówić obicia mebli z tego samego materiału. Tak wykończone wnętrze dodaje hotelowi splendoru.


Zasłony hotelowe, czy zawsze muszą być zaciemniające


W hotelach jedno, dwu i trzygwiazdkowych panuje duża dowolność, w hotelach o wyższym standardzie zasłony zaciemniające są obowiązkowe. Wbrew pozorom to nie kaprys hotelarzy ani gości, ale bardzo praktyczne rozwiązanie.

Stosowanie w oknach hotelowych zasłon uszytych z tkanin zaciemniających blackout ma na celu zapewnienie gościom najwyższego komfortu i warunków do odpoczynku. Wbrew pozorom goście hotelowi sypiają nie tylko w nocy, czasem chcą odpocząć w dzień. Zasłona blackout doskonale wpasowuje się w ich potrzeby – jej zasłonięcie praktycznie całkowicie odcina dopływ światła słonecznego. Ponadto posiada ona zdolność do tłumienia hałasu, co jest szczególnie ważne dla hoteli położonych w centrach miast.

Reasumując – zasłony zaciemniające są obowiązkowe w hotelach cztero i pięciogwiazdkowych. W hotelach o niższym standardzie nie ma obowiązku wieszania zasłon zaciemniających, niemniej warto rozważyć taki zabieg – hotelowi goście na pewno to docenią. Jeśli jednak taka opcja nie wchodzi w grę, choćby z powodów finansowych, można poszukać kompromisu, wieszając ciemne zasłony, które lepiej niż jasne zatrzymują światło słoneczne.


Firany hotelowe – czy zawsze klasyczna biel jest najlepsza


Wystroje wnętrz hotelowych, nawet jeśli utrzymane w stylu nawiązującym do architektury, konkretnej epoki lub mody, mimo wszystko są dość neutralne. Wynika to z potrzeby stworzenia takich aranżacji, w których wszyscy goście, niezależnie od gustów i upodobań, będą się dobrze czuli. Stąd w pokojach hotelowych nader rzadko widuje się firanki hotelowe w zdecydowanych, mocnych i ciemnych kolorach. Najczęściej jest to właśnie klasyczna biel. Niejakim kompromisem jest sięgnięcie po firanki beżowe, kremowe lub écru.


Lekka firana hotelowa - woal

Jeśli chodzi o rodzaj tkaniny, to niezmiennie na pierwszym miejscu wymieniany jest woal, czyli lekka zwiewna firana gładka lub z nadrukiem. Jednak to nie jedyna propozycja dla hotelarzy, którzy coraz częściej sięgają po firany batystowe i żakardowe. Ważne jest, by rodzaj i odcień firany ładnie komponował się z zasłoną i aranżacją wnętrza pokoju. W niektórych przypadkach można pokusić się o powieszenie białych firan z kolorowym nadrukiem lub firan dwukolorowych.


Jakie standardy muszą spełnić tkaniny na firany i zasłony hotelowe


Firany i zasłony hotelowe muszą być ładne i praktyczne. Tego oczekują hotelowi goście. Są jednak takie aspekty, o których goście hotelowi nie wiedzą. Tymczasem zasłony hotelowe w dobrych hotelach muszą obowiązkowo posiadać certyfikat ognioodporności. Takie zasłony nie tylko nie palą się, ale też nie przenoszą ognia. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa gości przebywających w hotelu. Ponadto warto stawiać na tkaniny, które nawet często zasłaniane i odsłaniane zachowują swoje walory, nie gniotą się i ładnie układają na oknie lub jego boku.

Jeśli chodzi o firanki, to warto szukać tych, które są odporne na plamy i zabrudzenia. Niestety specyfika firanek jest taka, że choćby ze względu na kolor są narażone na zabrudzenia, na przykład dziecięcymi rączkami. Wybierając hotelowe firanki, warto stawiać na tkaniny trudnopalne, ale też takie, które się nie gniotą, nie wymagają szczególnych zabiegów przy odświeżaniu i nie potrzebują specjalnych detergentów. Czyli po prostu dobre jakościowo,ładne firanki, które można łatwo i szybko wyprać.