Wytworne meble, eleganckie firanki i luksusowe zasłony, czyli jak urządzić wnętrza w stylu paryskim?
Paryski styl we wnętrzach wyróżnia się dwoma zgoła odmiennymi obliczami. Może przybierać formę pałacowego przepychu bądź rustykalnej, prowansalskiej wioski. Łączy w sobie elegancję i dobry gust, które zapewnią każdemu mieszkaniu wyjątkowy wygląd i charakter. Jak zatem wykorzystać meble, firanki, zasłony i dodatki do dekoracji w nurcie francuskim?
Kilka słów o stylu paryskim
Styl paryski, zwany też francuskim, wyróżnia się dwiema całkowicie przeciwstawnymi formami. Jedną z nich jest delikatny, prowansalski nurt, obfitujący w pastelowe, jasne kolory i pobielane meble. Drugą natomiast stanowi okazały trend ludwikowski, pełen elegancji, przepychu i luksusu. Ten kierunek rodem z Paryża pozwala na estetyczne łączenie starych i nowych elementów, które nadają wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu. Czym charakteryzuje się ta koncepcja?
We francuskim mieszkaniu powinna znaleźć się jak największa liczba tkanin. Tapicerowane meble, obfite dekoracje okienne czy nawet materiałowe tapety i ozdoby ścienne ocieplają wnętrza i dodają im przytulnej miękkości. Zastosowane tekstylia mogą być zarówno gładkie, jak i zdobione. Królują tu wzory roślinne, pionowe pasy czy scenki rodzajowe stworzone przez wybitnych projektantów, które same w sobie są wyjątkową, niebanalną dekoracją każdego pomieszczenia. Paryski styl przepięknie prezentuje się szczególnie w przestronnych mieszkaniach o wysokich oknach i sufitach, niemniej można go z powodzeniem wykorzystać również w nieco mniejszych, tradycyjnych domach. Wystarczy bowiem odpowiednio dobrać meble, ozdoby, firanki i zasłony, bo poczuć się jak w paryskim apartamencie.
Meble we francuskim wnętrzu
W stylu francuskim dominują miękkie, klasyczne meble, które zapewnią wyjątkowo komfortowy wypoczynek. Zarówno kanapa, jak i fotele czy krzesła powinny być starannie dopasowane do siebie oraz symetrycznie ułożone we wnętrzu. Choć mogą one wyglądać na nieco wysłużone, mają być świadectwem dobrego gustu i artystycznej duszy. W paryskich mieszkaniach urządzonych zgodnie z prowansalskim kierunkiem nie powinno zabraknąć postarzanych regałów i szaf. Wybierając tendencję ludwikowską, należy postawić na wytworne stoły i komody na giętych nóżkach, fotele o zaokrąglonym kształcie czy stoliki z marmurowym blatem. Mogą one być wyposażone w różnorodne zdobienia, takie jak chociażby ornamenty roślinne. Dobrze, by były one także stonowane kolorystycznie - raczej białe, kremowe i brązowe, z niewielką kontrastową nutą złota i czerni. Niezależnie od obranej wersji, wszystkie elementy umeblowania nie powinny zagracić wnętrza, zachowując jego przestronność i elegancki styl.
Dekoracja okien w paryskim stylu
Okna są jednym z najważniejszych aspektów paryskich wnętrz. Powinny być maksymalnie duże, zapewniając skuteczne doświetlenie pomieszczeń. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie przeszkleń jest zamocowanie karnisza tuż pod sufitem oraz udekorowanie go długimi do ziemi, mięsistymi i swobodnie spływającymi kotarami. Dobierając firanki i zasłony do dekoracji okien, warto zastosować elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinny być one gładkie, gdyż obfite, drobne desenie raczej nie są wskazane we francuskich mieszkaniach. Zwiewne, transparentne firanki mają stanowić jedynie dyskretną przesłonę szyby, która zagwarantuje dobrą widoczność kształtu okna i krajobrazu za nim. Zasłony natomiast powinny być grubsze i lejące, miękko układając się na ziemi wokół okna. Wskazane, by kolorystyka firanki i zasłon była dopasowana do barwy wnętrz, stąd w paryskich mieszkaniach najlepiej sprawdzą się tkaniny w odcieniu bieli, beżu, złota, brązu i czerni. W dekoracji okien bardzo ważne są także wytworne, wręcz królewskie detale. Upinając firanki i zasłony warto sięgnąć po chwosty, sznurki i frędzle, które ułatwią aranżację, zarazem dodając jej pałacowego charakteru.
Dodatki do mieszkań we francuskim klimacie
Francuzi dekorujący swe mieszkania niezwykle starannie dobierają wszelkie dodatki. Podstawowym elementem, którego nie powinno w nich zabraknąć jest lustro w złotej ramie, bogatej i misternie rzeźbionej lub dyskretnej, delikatnie odcinającej krańce tafli. Może być ono zarówno zawieszone na ścianie, jak i postawione na podłodze. Prócz lustra pomieszczenia dobrze jest ozdobić obrazami i grafikami. Wskazane, by były one symetrycznie rozłożone, najlepiej w jednej linii i w równych odstępach. W paryskich domach można zastosować również czarno-białą galerię zdjęć, która nada im indywidualny charakter, zarazem przywołując miłe wspomnienia. Modnym, popularnym we Francji elementem dekoracyjnym jest gipsowa sztukateria. Znajdzie ona zastosowanie jako ozdoba sufitu lub linia łącząca go z powierzchnią ścian. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kunsztownego, złoconego stiuku wokół lustra, imitującego jego ramę. Przytulny charakter wnętrza w stylu francuskim można uzyskać, stosując różnego rodzaju tkaniny. Prócz zwiewnych firanek i mięsistych zasłon, na posadzce warto rozłożyć gruby dywan, którego wzór może nawiązywać do poduszek artystycznie rozrzuconych na sofie. W paryskim mieszkaniu obowiązkowo powinien znaleźć się również okazały żyrandol – im większy, tym lepszy. Wskazane, by miał on podłużną, owalną formę oraz był wyposażony w setki mieniących się kryształków, które dodadzą pomieszczeniu splendoru. Jeśli jest on wyjątkowo dekoracyjny, warto zachować wtedy umiar w stosowaniu pozostałych dodatków.
Dekoracja wnętrza w stylu paryskim wymaga sporego zmysłu aranżacyjnego, który pozwoli w subtelny i elegancki sposób połączyć staromodne, ludwikowskie fotele i kanapy z nowoczesnymi akcesoriami i delikatną, stonowaną kolorystyką. Francuskie mieszkanie powinno być stylowe i przytulne, a zarazem odpowiednio wyraziste. Dobrze, by zawierało wygodne, gustowne meble, mięsiste zasłony i dywany oraz prześwitujące firanki, które dodadzą mu właściwego charakteru. Ozdobione gipsową sztukaterią, okazałym żyrandolem i wyjątkową grafiką, będzie wyrazem dobrego smaku właścicieli oraz zamiłowania do artystycznego klimatu miast znad Sekwany.