Wnętrza w stylu eklektycznym - jak wykorzystać meble, firanki, zasłony i przedmioty użytkowe do ich dekoracji?

Styl elektyczny
16 maja 2020 362 view(s)

Wnętrza w stylu eklektycznym - jak wykorzystać meble, firanki, zasłony i przedmioty użytkowe do ich dekoracji?

Eklektyzm jest nurtem, który umożliwia łączenie wielu różnorodnych stylów. Aby nie wprowadził on wrażenia chaosu, wymaga dużego wyczucia estetyki oraz nieco umiarkowania w czasie aranżacji. By nadać mieszkaniu eklektyczny ton, czasami wystarczy drobna zmiana. Nowe firanki i zasłony, kolorowy fotel czy ultranowoczesny stół stworzą interesującą, niesztampową kompozycję, która pozwoli wyrazić swoją indywidualność, kreatywność i niebanalne zainteresowania.


Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?


Podstawową cechą stylu eklektycznego jest brak ściśle sprecyzowanych zasad. Nurt ten polega na dowolnym łączeniu i przeplataniu różnych aranżacji, dzięki którym stworzona zostanie spójna i dopełniająca się przestrzeń. Pomimo teoretycznego pomieszania, należy pamiętać o zachowaniu równowagi i harmonii, dzięki którym we wnętrzach nie zapanuje totalny chaos.

W stylu eklektycznym z powodzeniem można zestawiać ze sobą stare i nowe przedmioty oraz intensywne, kontrastujące barwy. Do minimalistycznego salonu warto wstawić rustykalną komodę, do skandynawskiej kuchni – ultranowoczesny stół, a w biało-szarej sypialni zawiesić jaskrawą zasłonę. O ile całość zachowa estetyczny charakter, eklektyzm we wnętrzach zostanie wprowadzony z powodzeniem. Odpowiednio dopasowane elementy nadadzą pomieszczeniom modny i przytulny, a zarazem indywidualny charakter. Jakie elementy warto zastosować, urządzając mieszkanie w tym stylu?


Jak urządzić wnętrza w stylu eklektycznym?


Styl eklektyczny to swoisty misz-masz różnorodnych nurtów. Można zastosować w nim przewagę jednego lub nawet kilku trendów. Oparty na łączeniu pozornie niepasujących do siebie przedmiotów, faktur i odcieni, umożliwia uzyskanie niepowtarzalnego efektu. Choć jest on pewnym wyzwaniem, wymagającym wyczucia i wrażliwości na nieoczywiste zestawienia, tworzy spójną i estetyczną całość o niebanalnym charakterze.

Firanki i zasłony w stylu elektycznym

Aby stworzyć wnętrza w stylu eklektycznym, nie trzeba od razu przeprowadzać gruntownego remontu czy kompleksowej wymiany wszystkich sprzętów. Nierzadko wystarczy nowy mebel czy firanki, by ożywić salon lub sypialnię, nadając im odmienny klimat. Wskazane, by inwestor przemyślał, jakie elementy są dla niego najważniejsze i powinny obowiązkowo znaleźć się w jego mieszkaniu. Dzięki temu będzie ono precyzyjnie dopasowane do jego gustu i potrzeb, umożliwiając komfortowy i efektywny wypoczynek czy realizację codziennych czynności. Jakie kompozycje sprawdzą się tu najlepiej?


Sprawdzone połączenia w duchu eklektyzmu


Do białych mebli w kuchni czy salonie warto zastosować wzorzyste płytki. Mogą być one obecne nad blatem kuchennym czy na podłodze pomieszczenia. Dobrze jest odważyć się na połączenie drewna z terakotą. Posadzka pokryta jednocześnie deskami i ceramiką w formie plastra miodu zagwarantuje niesztampowy efekt, zachwycający domowników i gości. Łączenie wzorów to jeden z najprostszych sposobów na stworzenie ciekawej aranżacji. W całym tym pozornym chaosie warto jednak zadbać o zachowanie niezbędnego umiaru. Dobrym pomysłem jest stosowanie różnych materiałów – zarówno wykończeniowych, jak i tkanin dekoracyjnych. Połączenie rustykalnej firanki z koronką i zasłony w stylu prowansalskim, czy puchatej poduszki z futerka z lnianą kanapą uwidoczni ich kontrastowy charakter, zarazem nie zaburzając dobrego stylu kompozycji.

We wnętrzach eklektycznych warto także zrezygnować ze standardowych kompletów mebli czy lamp. Doskonale będzie prezentować się stół połączony z krzesłami o różnorodnej kolorystyce i kształcie, czy ludwikowski fotel zestawiony z minimalistyczną sofą. Nie powinno tu także zabraknąć żyrandola vintage w salonie skonfrontowanego z nowoczesnymi halogenami nad kuchennym blatem, czy baterii retro zamontowanej nad prostokątną, minimalistyczną wanną.


Szare zasłony w salonie w stylu elektycznym

Zaletą stylu eklektycznego jest możliwość nieustannej przebudowy i dokładania coraz to nowych elementów. Jego wnętrza są ciągle otwarte na kolejne materiały wykończeniowe czy meble, wprowadzając szansę łatwej zmiany i nadania nowego charakteru całej aranżacji. Zastosowane meble i dekoracje nie muszą być nowe – ciekawych propozycji warto poszukać chociażby na babcinym strychu czy targu staroci, gdzie można odnaleźć niepowtarzalne skarby, niedostępne w sklepach wnętrzarskich.


Dla kogo sprawdzi się styl eklektyczny?


Mieszkania eklektyczne to prawdziwa gratka dla osób, które cenią tradycję połączoną z różnorodnymi stylami. Pozwalają na estetyczne skomponowanie staromodnych, koronkowych firanek z ultranowoczesnymi, geometrycznymi donicami, czy też babcinej maszyny do szycia, ustawionej obok modnej, awangardowej zasłony. Eklektyzm jest wyrazem tęsknoty za przeszłością, przeplatającej się z innowacyjnymi technologami i wzornictwem. Styl ten sprawdzi się wśród ludzi, którzy uwielbiają eksperymenty i nietuzinkowe podejście do aranżacji wnętrz. Jednocześnie jest także odpowiedni dla bardziej zachowawczych osób, preferujących stonowane połączenia i kolorystykę.


Zasłony pudrowy róż do salonu w stylu elektycznym

Nurt eklektyczny jest wprost stworzony dla kreatywnych jednostek o wszechstronnych, nieustannie zmieniających się zainteresowaniach. Miłośnikom sztuki umożliwi łatwe wyeksponowanie ulubionych dzieł, a podróżnikom – pamiątek z krajowych i zagranicznych wyjazdów. Amatorzy sportu znajdą tu szansę łatwego zaprezentowania swojej aktywności, a zwolennicy architektury – zgromadzenia w jednym miejscu ukochanych, niekoniecznie spójnych stylistycznie grafik, mebli czy tkanin. Niezależnie od obranego kierunku, eklektyzm pozwoli na wyrażenie swoich zainteresowań i gustu, zapewniając komfort i swobodę w czasie korzystania z tak urządzonego mieszkania.


Wnętrza w stylu eklektycznym to propozycja dla osób, które uwielbiają łączyć różnorodne, nawet całkowicie antagonistyczne aranżacje. Zestawiając współczesną kanapę z antycznym fotelem czy nowoczesne firanki i staromodne zasłony, można stworzyć nietuzinkową i atrakcyjną dekorację w każdym pomieszczeniu. Eklektyzm umożliwi wykorzystanie nowych elementów skomponowanych ze starszymi, pamiątkowymi przedmiotami nierzadko o wartości sentymentalnej. Dzięki temu każde mieszkanie będzie zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb domowników, ciesząc swoich wyjątkowym wyglądem i charakterem.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...