Wnętrza w stylu shabby chic – jak je urządzić?
Shabby chic to styl inspirowany starymi, nieco zniszczonymi, a zarazem szykownymi przedmiotami. Wykorzystuje elementy z duszą i historią, dając drugie życie zapomnianym meblom, bibelotom czy tkaninom. Nie może braknąć tu wiekowych lub postarzanych części wyposażenia, koronek i pastelowych barw, które dodadzą wnętrzu przytulnego i nieco romantycznego klimatu. Jak urządzić mieszkanie w stylu shabby chic?
Cechy charakterystyczne stylu shabby chic
Shabby chic to wywodząca się z Wielkiej Brytanii propozycja dedykowana dla miłośników stylu vintage i retro. Pod koniec ubiegłego wieku cieszyła się olbrzymim powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, w kolejnych latach pojawiając się także w europejskich krajach - również w Polsce. Elementy charakterystyczne dla tego nurtu mogą być zarówno dyskretnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz, jak i podstawą całej aranżacji wybranych pomieszczeń.
Przedmioty w stylu shabby chic to zarówno stare, jak i nowe – ale postarzone – egzemplarze. Podniszczone, najczęściej bielone meble z widoczną fakturą drewna pięknie prezentują się zarówno w salonie, jak i w kuchni czy sypialni. Ich dopełnieniem stają się dodatki, takie jak wiklinowe koszyczki, ozdobne donice i skrzyneczki, firanki z koronkową wstawką czy zasłony w romantyczne kwiaty. Jak stworzyć przytulne mieszkanie zgodnie z nurtem shabby chic? Wystarczy zastosować się do poniższych, sprawdzonych zasad.
Podstawa shabby chic – jasne, bielone meble
Charakterystyczną cechą stylu shabby chic są meble w jasnym, najczęściej białym odcieniu. Miłośnicy staroci chętnie wynajdują oryginalne egzemplarze w sklepach z antykami czy na strychu u babci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kupić nowe, postarzane meble lub własnoręcznie przyozdobić już posiadane przedmioty, pokrywając je specjalną spękaną farbą lub przetarciami. We wnętrzach shabby chic obecne są meble każdego typu – komody, szafki, półki, stoły czy krzesła. Mogą one stanowić zarówno kompleksowe wyposażenie lokalu, jak i romantyczny akcent, kontrastujący z nowoczesnym stylem mieszkania.
Kolorystyka ścian we wnętrzach shabby chic
Aby wnętrze było zgodne z nurtem shabby chic, warto zastosować odpowiednią kolorystykę ścian. Będzie ona idealnym tłem dla bielonych mebli, koronkowych firanek, zasłon w kwiatowe motywy czy ręcznie zdobionych dekoracji. Wśród typowych dla tego stylu barw – prócz tradycyjnej bieli - dominują pastelowe odcienie: kremowy, jasny błękitny i zielony, pudrowy róż czy delikatna szarość. Te subtelne i nieco romantyczne barwy, kojarzące się z sielskimi, romantycznymi wnętrzami, sprawdzą się w szczególności w pomieszczeniach zajmowanych przez kobiety. Przy odpowiedniej aranżacji, będą one także przytulnym i relaksującym akcentem w mieszkaniach użytkowanych przez mężczyzn.
Dodatki i dekoracje pomieszczeń w stylu shabby chic
Styl shabby chic nie istniałby bez odpowiednich dodatków. Wśród najważniejszych dekoracji prym wiodą koronki, falbanki i dziergane na szydełku wyroby. Często pojawiają się także motywy kwiatowe i roślinne, spotykane zarówno na ozdobnych przedmiotach, jak i zasłonach czy poduszkach upiększających kanapę. Jakie dodatki warto wybrać do mieszkań z duszą?
Zasłony i firanki
Założeniem stylu shabby chic jest nawiązanie do sielankowego, staromodnego wnętrza domostw naszych dziadków. Współcześnie jego odwzorowanie jest możliwe z użyciem odpowiednich tkanin, zbliżonych do materiałów spotykanych w domach przodków. Będą to przede wszystkim romantyczne firanki z koronką – takie jak zazdrostki i rolety rzymskie, ozdobione misternie dzierganą plecionką. Ich doskonałym uzupełnieniem będą zasłony w delikatne, pastelowe kwiaty. W nurcie shabby chic królują tekstylia w róże, a także serduszka i aniołki, które dodadzą wnętrzu przytulnego, nieco staroświeckiego charakteru. Warto pamiętać, że przy mocno ozdobnych firankach lepiej sprawdzą się gładkie, stonowane zasłony i odwrotnie – jeżeli we wnętrzach zastosowano kotary z bogatym, kwiatowym motywem, firanka powinna być maksymalnie uproszczona i wykończona jedynie dyskretną koronką. Kupując materiał na firanki i zasłony, dobrze będzie zamówić go nieco na zapas. Pozostałe resztki można z powodzeniem wykorzystać do dekoracji lamp, koszyczków czy poduszek, utrzymując spójny motyw zdobniczy w całym pomieszczeniu.
Lampy z abażurem
Ważnym elementem we wnętrzach urządzonych zgodnie ze stylem shabby chic są stylowe lampy z materiałowym abażurem. W sprzedaży dostępne są postarzane kinkiety, żyrandole i wersje podłogowe. Mogą być one wyposażone zarówno w żarówkę imitującą płomień świecy, jak i abażur z tkaniny. Jako, że nurt ten bazuje na starych przedmiotach, które zyskały drugą młodość, godne polecenia jest także samodzielne ozdobienie lampy za pomocą firanki z koronką lub zasłony w kwiaty. Wystarczy stworzyć z nich stylowy abażur, dzięki któremu własnoręcznie odnowione źródło światła będzie idealnie wpisywać się w koncepcję starego szyku, nie nadwerężając budżetu przeznaczonego na planowaną aranżację wnętrza.
Ozdobne dodatki
We wnętrzach shabby chic nie może braknąć odpowiednich dodatków. Najczęściej są to postarzane ozdobne zawieszki z dekoracyjnym napisem, wykończone techniką decoupage’u. W przeszklonych witrynach bielonej komody pięknie będą prezentować się porcelanowe aniołki, a na jej blacie – wiklinowe koszyczki wyłożone tkaniną w kwiaty, maleńkie kuferki czy ramki na zdjęcia. Na parapetach warto postawić donice w formie metalowych kubełków bądź drewnianych skrzyneczek, w których będą rosły wrzosy, karłowate róże czy niecierpki. Całą stylizację dopełnią poduszki z falbanami, narzuty i koce z roślinnym motywem czy obrusy, ozdobione romantyczną koronką.
Shabby chic to styl, który jest wprost stworzony dla wielbicieli romantycznych, sielskich wnętrz o przytulnym, nieco staromodnym charakterze. Pomieszczenia urządzone zgodnie z tym nurtem będą obfitować w bielone, postarzane meble i pastelowe barwy. Uzupełnione o koronkowe firanki, kwieciste zasłony czy delikatne ozdoby, zapewnią komfortowe i przyjazne miejsce do wypoczynku, nauki i codziennego użytkowania dla każdego z domowników.