Rolety zewnętrzne – plusy i minusy rozwiązania

Rolety zewnętrzne
23 września 2020 3266 view(s)

Rolety zewnętrzne – plusy i minusy rozwiązania

Rolety zewnętrzne to alternatywa dla firan i zasłon lub rolet rzymskich, zlokalizowanych we wnętrzu budynku. Skutecznie chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ograniczają ucieczkę ciepła z obiektu, a zarazem odgradzają od wzroku przechodniów. Choć cechuje je wyjątkowa funkcjonalność, są także znacznie droższe niż tradycyjne rolety okienne do pokojów, a zarazem sprawiają więcej trudności w montażu. Jakie są plusy i minusy stosowania rolet zewnętrznych?


Zalety rolet zewnętrznych


Rolety zewnętrzne to produkt, który posiada liczne zalety wpływające na jego praktyczny charakter. Przede wszystkim są one skuteczną ochroną przed mrozem, wiatrem, słońcem, opadami deszczu i śniegu oraz gradu. Jest to szczególnie ważne w budynkach wyposażonych we wrażliwą na czynniki atmosferyczne drewnianą stolarkę okienną. Stanowią one efektywną osłonę przed wzrokiem przechodniów, gwarantując pełną prywatność we wnętrzach niezależnie od pory dnia. Są także skutecznym sposobem ograniczenia strat energii z budynku, pozwalającym na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Prawidłowo zamontowane, zapobiegają ucieczce ciepła z pomieszczeń oraz chronią przed niskimi temperaturami zewnętrznymi, dzięki czemu są chętnie stosowane w energooszczędnych i pasywnych budynkach. Jednocześnie w lecie odbijają promienie słoneczne, zmniejszając lub wręcz likwidując problem nadmiernego nagrzewania się wnętrza. Skutecznie zaciemniając je i utrzymując optymalną temperaturę, sprzyjają regenerującemu wypoczynkowi także w upalne dni. Zasunięte w słonecznym okresie, niwelują również niekorzystne oddziaływanie promieniowania UV, ograniczając problem przebarwień na meblach czy parkietach. Dodatkowo izolują od hałasu ulicznego, stąd są chętnie stosowane przez osoby mieszkające w ruchliwej i głośnej okolicy.

W sprzedaży dostępne są wersje sterowane ręcznie lub elektrycznie – za pomocą przełącznika lub pilota, które można łatwo dopasować do preferencji użytkownika. Rolety zewnętrzne mogą być wyposażone w dodatkową moskitierę, która podobnie jak firany ogranicza ilość owadów wlatujących do środka budynku. Ponadto wybrane modele spełniające normy antywłamaniowe znacząco podnoszą poczucie bezpieczeństwa domowników, skutecznie utrudniając lub wręcz uniemożliwiając pracę złodziei. Możliwe jest także ich zintegrowanie z systemem alarmowym lub instalacją inteligentnego domu, gdzie samoczynnie otwierając się i zamykając mogą one imitować obecność osób we wnętrzu. Wysokiej klasy rolety zewnętrzne dopasowane do stylistyki budynku podnoszą jego prestiż i atrakcyjny wygląd, będąc dodatkową dekoracją każdej fasady. Rozważając ich montaż należy jednak wziąć pod uwagę także pewne wady tego rozwiązania. O czym warto pamiętać?


Wady rolet zewnętrznych


Choć rolety zewnętrzne cechują się wieloma plusami, należy uwzględnić także pewne wady tego rozwiązania. Głównym czynnikiem odstraszającym wielu inwestorów jest przede wszystkim cena tego produktu. Koszt jednego egzemplarza znacząco przewyższa kwotę, jaką należy zapłacić chociażby za kompletny zestaw firan i zasłon czy rolet rzymskich najwyższej jakości. Jeżeli mają one być zamontowane na wielu oknach, będą wymagać znacznych nakładów finansowych, które zwrócą się dopiero po kilku latach użytkowania. Kolejną wadą rolet zewnętrznych są ograniczone możliwości montażowe. W wielu przypadkach decyzję o ich instalacji należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Wymagają one bowiem przygotowania odpowiedniego miejsca we wnęce okiennej. Oczywiście możliwe jest także zamocowanie takich rolet w już istniejącym obiekcie, niemniej wiąże się to z koniecznością zastosowania mało estetycznych kaset, wystających poza obręb elewacji lub kłopotliwego przystosowania wnęk specjalnie pod ich montaż. Dodatkowo zanieczyszczenia osiadające na wystającej obudowie mechanizmu w czasie opadów deszczu przyczyniają się do zabrudzenia elewacji. Aby taka zewnętrzna żaluzja przyczyniła się do znacznych oszczędności na ogrzewaniu lub klimatyzacji, powinna ona pozostawać zamknięta przez całą dobę. W takiej sytuacji całkowicie ogranicza ona dostęp dziennego światła, wymuszając stosowanie sztucznego oświetlenia, a tym samym przekładając się na zwiększone rachunki za energię elektryczną.


Rolety rzymskie zewnetrzne

Rolety rzymskie i zasłony – alternatywa rolet zewnętrznych


Inwestorzy, którzy z pewnych względów nie mogą pozwolić sobie na montaż rolet zewnętrznych, mogą także zdecydować się na modele z tkaniny mocowane wewnątrz budynku. Takie rolety rzymskie równie skutecznie osłaniają przed wzrokiem przechodniów, gwarantując niezbędny poziom prywatności. Efektywnie chronią przed nadmiernym promieniowaniem i wzrostem temperatury w pomieszczeniach, a dodatkowo w pewnym stopniu wytłumiają hałasy. Jednocześnie są one znacznie bardziej estetyczne niż wersje zewnętrzne, będąc ważnym elementem dekoracyjnym każdego mieszkania. Zamiennie dla rolet rzymskich można zastosować także firany i zasłony, które również będą znacznie tańszą, a zarazem funkcjonalną alternatywą rolet zewnętrznych.

 

Rolety zewnętrzne to sposób zabudowy wnęki okiennej, który zapewnia doskonałą prywatność, ochronę przed niekorzystną pogodą i włamywaczami. Jednocześnie są one dość drogie i kłopotliwe w montażu, wymagając odpowiedniego przygotowania miejsca pod kasetę. Z tego względu wiele osób zainteresowanych taką funkcjonalną przesłoną zamiast modeli zewnętrznych wybiera rolety rzymskie lub zasłony, które są praktycznym, a zarazem dekoracyjnym i przystępnym cenowo elementem wystroju każdego wnętrza.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...