Rolety rzymskie czy plisowane? Plusy i minusy obu rozwiązań

Rolety rzymskie czy plisowane
17 września 2020 1688 view(s)

Rolety rzymskie czy plisowane? Plusy i minusy obu rozwiązań

Rolety plisowane i rzymskie to niezwykle atrakcyjne dekoracje okienne, które znajdą zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu. Cechują się podobną funkcjonalnością, a zarazem zróżnicowanym wyglądem, który sprawia, że każdy użytkownik bez trudu znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Jakie zalety i wady posiadają oba typy rolet?


Plusy i minusy rolet rzymskich


Roleta rzymska to estetycznie ułożona tkanina z dedykowanym mechanizmem, która rozsunięta skutecznie zastępuje zasłony, odgradzając od słońca czy wzroku przechodniów, a zsunięta – tworzy ozdobną harmonijkę. To produkt dostępny w wielu ciekawych kolorach i wzorach, który może być także wykonany z różnorodnych tkanin o odmiennym stopniu zaciemnienia. Taka ozdoba doskonale współgra z tradycyjnymi firankami, pozwalając na stworzenie eleganckiej i nietuzinkowej dekoracji okiennej, a wykonana z woalu lub organzy – może je także skutecznie zastąpić. W sprzedaży oferowane są modele z bezinwazyjnym montażem na haczyki lub karnisz, nie wymagające ingerencji w konstrukcję ścian czy okna. Są one również łatwe do utrzymania w czystości – można bez trudu zdjąć je, wyprać i ponownie zawiesić, dzięki czemu przez długi czas zachowują ładny i świeży wygląd.

Rozważając zastosowanie rolet rzymskich w swoim domu lub biurze należy wziąć pod uwagę także pewne nieliczne wady tego rozwiązania. Wśród jego minusów można wymienić przede wszystkim stosunkowo wysoką cenę mechanizmu, która na szczęście zazwyczaj jest jednorazową inwestycją. Aby takie rolety były zawsze estetyczne, niezbędne jest także zakupienie egzemplarzy wykonanych z dobrej jakości tkanin, które nie będą tracić swoich wymiarów po praniu. Warto wspomnieć, że nawet zsunięta roleta rzymska zajmuje około 30 cm przestrzeni poniżej karnisza. Z tego względu potrzebuje ona odpowiednio dużo miejsca pod sufitem, dzięki czemu nie będzie utrudniać szerokiego otwierania okna. Są to jednak drobne niedogodności, które całkowicie rekompensuje elegancki wygląd i wysoka funkcjonalność takiej rolety.


Zalety i wady rolet plisowanych


Roleta plisowana to osłona okienna, która umożliwia wygodną regulację ilości światła wpadającego do wnętrza. Posiada precyzyjny mechanizm składania i rozkładania, który pozwala na niezwykle wiele różnorodnych ustawień – zasłonięcie szyby od góry, od dołu, a także osłonięcie jedynie środka jej tafli. Taki produkt skutecznie chroni przed słońcem i spojrzeniami przechodniów, a wykonany z materiałów termoizolacyjnych – zapobiega także przegrzewaniu się pomieszczeń. Zazwyczaj roleta plisowana jest montowana do listew przyszybowych okna, dość ściśle przylegając do jego powierzchni. W konsekwencji nie utrudnia ona korzystania z przeszklenia – jego otwierania czy zamykania, a dodatkowo nie porusza się w czasie wiatru i nie odstaje w nieestetyczny sposób. Brak rozbudowanej kasety na mechanizm poprawia estetykę takiej dekoracji, a sam materiał można w każdym momencie zdjąć i wyprać. W sprzedaży dostępne są modele o zróżnicowanej kolorystyce, wykonane z tkanin o nieco odmiennych właściwościach – zarówno cienkich, imitujących firankę, jak i grubszych czy całkowicie nieprzepuszczalnych, skutecznie zastępujących zasłony.

Wadą rolet plisowanych może być ich inwazyjny montaż – wymagają one bowiem przykręcenia dedykowanych kaset do listwy przyszybowej, które trwale ingerują w jej konstrukcję. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zdecydować się na nieco mniej funkcjonalną wersję z bezinwazyjnym mocowaniem lub praktyczne rolety dzień-noc zawieszane za pomocą haczyków na ramie okiennej. Ponadto takie rolety cechują się minimalistycznym wyglądem – chcąc stworzyć we wnętrzu przytulną atmosferę, będą one wymagały dodatkowego zastosowania firan i zasłon, które odpowiednio udekorują okno. Egzemplarze wykonane z materiałów słabej jakości po pewnym czasie mogą się także odkształcać – jest to szczególnie częste w momencie, gdy przez dłuższy okres pozostają one opuszczone lub mają długotrwały kontakt z wilgocią, jak ma to miejsce w łazience czy kuchni.


Rolety rzymskie do biura

Rolety rzymskie czy plisowane – które warto wybrać?


Rolety plisowane i rzymskie to estetyczna i funkcjonalna alternatywa dla tradycyjnych zasłon. Wersje z plisami są nieco bardziej praktyczne, doskonale sprawdzając się w pokoju dziennym, dziecięcym czy biurze. Rolety rzymskie natomiast cechują się wyjątkową elegancją, przepięknie prezentując się w sypialniach, a zarazem stanowiąc niebanalną ozdobę również w salonie. Poszukując dekoracji o minimalistycznym designie, która pozwoli w szybki sposób zasłonić okno, warto postawić na rolety plisowane. Chcąc zwiększyć atrakcyjny i prestiżowy wygląd wnętrza, a zarazem móc osłonić się od zewnętrznego świata, dobrze będzie wybrać wersję rzymską, będącą wygodną i estetyczną ozdobą każdego przeszklenia.

 

Rolety rzymskie i przyszybowe to ciekawe dekoracje okienne, które mogą zastąpić lub dodatkowo uzupełnić zawieszone na karniszu firanki i zasłony. Wykonane z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio dobrane do stylu i przeznaczenia pomieszczenia, będą jego funkcjonalnym elementem, poprawiającym komfort korzystania z każdego wnętrza.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...