Rolety czy żaluzje? Plusy i minusy obu rozwiązań

Rolety w pokoju dziecięcym
8 lipca 2020 1178 view(s)

Rolety czy żaluzje? Plusy i minusy obu rozwiązań

Rolety rzymskie i żaluzje to – obok zasłon – najpopularniejsze produkty służące do ozdoby okien. Są ważnym elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia, jednocześnie zapewniając niezbędną prywatność oraz chroniąc przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?


Łatwość dopasowania do aranżacji wnętrza


Niezwykle dekoracyjne rolety rzymskie są elementem, który może z powodzeniem zastąpić tradycyjne firanki i zasłony. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów są niezwykle łatwe w dopasowaniu do istniejącej lub planowanej aranżacji wnętrza. Nadają mu nietuzinkowy charakter, pasując zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych styli architektonicznych. Dzięki swojej miękkości dodają także przytulności i domowego charakteru, a zarazem skutecznie tłumią dźwięki, eliminując nieprzyjemny pogłos.

Wiele osób zastanawia się także nad zastosowaniem żaluzji w swoim mieszkaniu. Są one jednak oferowane w znacznie uboższej kolorystyce i wzornictwie, w konsekwencji będąc trudniejsze w skomponowaniu ich z pozostałymi elementami wyposażenia. Dodatkowo mogą one generować niemiły hałas w trakcie ich ustawiania, a zarazem nie sprzyjają wygłuszeniu wnętrza, jak ma to miejsce w pokojach z roletami rzymskimi czy zasłonami.


Skuteczna ochrona przed gorącem i światłem


Wszelkiego rodzaju dekoracje na okno są praktyczną i estetyczną metodą ochrony wnętrz przez promieniami słonecznymi. Sprzyjają one utrzymaniu niższej temperatury w pomieszczeniach, zapewniając przyjazny mikroklimat i ograniczając konieczność używania klimatyzacji.

Poszukując rozwiązania skutecznie izolującego od rozgrzanej szyby, warto postawić na rolety rzymskie. Wykonane z różnorodnych tkanin nie nagrzewają się tak mocno jak żaluzje, zmniejszając przenikanie ciepła do pomieszczeń. Chcąc ograniczyć ilość światła w pokoju – co jest szczególnie pożądane wśród osób pracujących nocami i chcących odpocząć w dzień – dobrze będzie sięgnąć po rolety rzymskie w ciemnych kolorach lub wykonane z materiału zaciemniającego. Zwolennicy jasnych, doświetlonych wnętrz mogą także wybierać spośród bardziej transparentnych modeli, które delikatnie wpuszczą promienie słońca, w niewielkim stopniu ograniczając wzrost temperatury w lokalu.

Mniejszy efekt chroniący przed słońcem można uzyskać stosując żaluzje. Popularne modele aluminiowe mocno się nagrzewają, oddając ciepło do wnętrza. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy kupować znacznie droższe i trudniejsze w pielęgnacji żaluzje drewniane bądź pokryte filtrem odbijającym promieniowanie ultrafioletowe.


Rolety rzymskie do kuchni

Utrzymanie czystości dekoracji okiennych


Chcąc maksymalnie ułatwić i przyspieszyć bieżącą pielęgnację dekoracji okiennych, a zarazem przez długi czas zachować ich estetyczny wygląd, najlepiej zdecydować się na zasłony bądź rolety rzymskie. Są one znacznie wygodniejsze w czyszczeniu niż żaluzje – wystarczy bowiem zdjąć je z karnisza i wstawić do prania. Dzięki temu zostaną skutecznie pozbawione kurzu i drobnoustrojów, będąc funkcjonalnym elementem wyposażenia domów, w których mieszkają alergicy czy astmatycy.

Bardziej problematyczna pielęgnacja czeka właścicieli żaluzji okiennych. Wykonane z metalu bądź drewna, najczęściej są zamontowane na stałe wymagając czyszczenia ich w niewygodnej pozycji. Ich poziomy układ sprawia, że osiada na nich sporo kurzu, który należy usuwać ręcznie z każdej listewki z osobna, stąd nie są one polecane dla osób z alergiami. Jest to także zajęcie wymagające dużo czasu, cierpliwości i wyczucia – niezbędnych, by nie uszkodzić delikatnych elementów konstrukcji.


Trwałość rolet rzymskich i żaluzji


Ważnym aspektem właściciela każdego mieszkania jest także trwałość zastosowanych dekoracji okiennych. Jeśli zawieszona przy oknie ozdoba ma służyć przez wiele lat, najlepiej wybrać roletę rzymską lub zestaw firan i zasłon. Wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych, przez długi czas zachowując ładny wygląd. Bawełniane lub lniane tkaniny nie deformują się w czasie użytkowania oraz znacznie mniej przyciągają brud, wymagając rzadszej pielęgnacji, a tym samym nie niszcząc się w trakcie częstego czyszczenia.

Mniej trwałym rozwiązaniem są natomiast żaluzje. Modele wyprodukowane z gorszej jakości surowców mogą szybko wyblaknąć pod wpływem słońca, w znacznym stopniu tracąc swą pierwotną kolorystykę. Narażone na gorące promienie mogą także odkształcać się i wyginać – bez względu na to, czy są wykonane z drewna, czy z aluminium. Dodatkowo ich regularne, wielokrotne czyszczenie może sprzyjać ścieraniu się ich powłoki, przyspieszając utratę pierwotnych właściwości.

 

Stojąc przed koniecznością wyboru trwałych i praktycznych, a zarazem estetycznych dekoracji okiennych, warto zdecydować się na rolety rzymskie. To nowoczesne ozdoby, które pasują do każdego stylu wnętrza, będąc ważnym elementem jego aranżacji. Są łatwe w bieżącej pielęgnacji, przez długi czas zachowują ładny wygląd, a zarazem skutecznie izolują od słońca i gorących szyb, pozytywnie wpływając na przyjemny klimat w pomieszczeniach.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...