Jak zamontować rolety rzymskie? Praktyczne wskazówki.

Czyszczenie rolet rzymskich
25 marca 2021 6310 view(s)

Jak zamontować rolety rzymskie? Praktyczne wskazówki.

Montaż rolety rzymskiej można zlecić specjaliście, a można pokusić się o jej samodzielne zamontowanie. Trzeba tylko wiedzieć, jak zrobić to dobrze, żeby roleta rzymska nie tylko prezentowała się dobrze, ale też była przymocowana solidnie i stabilnie trzymała się w ramie okna. Chcesz wiedzieć, jak zamontować rolety rzymskie szybko, bezproblemowo i przede wszystkim profesjonalnie? W tym poradniku dowiesz się krok po kroku, jak przeprowadzić montaż rolet rzymskich w domu.

Zanim zaczniesz montaż rolety rzymskiej

Upewnij się, że wymiar zgadza z tym, jakiej wielkości są okna. W zależności od wybranego sposobu, w jaki chcemy zamontować rolety rzymskie, potrzebne będą inne wymiary. Dla przykładu roleta rzymska montowana na ramie okna będzie odpowiednio węższa niż ta, która przewidziana jest do mocowania na suficie lub nadprożu. Zanim więc zabierzemy się za wiercenie, przykręcanie i montaż rolety rzymskiej, upewnijmy się co do wymiarów i tego, że przytwierdzona w wybrany sposób roleta będzie spełniała swoje zadanie.

Jeśli wymiary się zgadzają, warto przygotować:

  • rolety rzymskie i dołączone do zestawu uchwyty montażowe,
  • niezbędne śrubki (o ile nie montujemy rolet w ramie okna),
  • ołówek, miarkę i poziomnicę do wyznaczania miejsca montażu,
  • a także wiertarkę i śrubokręt lub wiertarko-wkrętarkę.

Sposoby montażu rolet rzymskich

Warto przy okazji powiedzieć o trzech najpopularniejszych sposobach na montaż rolety rzymskiej. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przemyśleć swój wybór i podjąć decyzję świadomie – po zamówieniu nie będzie już odwrotu.

Montaż rolet na ramie okna

Najpopularniejszy i najprostszy sposób na zamontowanie rolet rzymskich, bo bardzo często nie wymaga wiercenia i używania śrub. Możemy zamówić taki system, w którym roleta rzymska montowana jest na ramie okna za pomocą bezinwazyjnych uchwytów. Ich zamocowanie jest łatwe, a solidność zapewnia mocna taśma stosowana w miejscach styku uchwytów z ramą okna. Rolety rzymskie montowane w ten sposób są tańsze i nie utrudniają otwierania lub uchylania okna, choć mają swoje wady m.in. to, że zawadzają o wnękę okienną i utrudniają otwieranie okna w pełnym zakresie z uwagi na cały system zamontowany na ramie okna (ma określoną grubość).

Montaż rolet na nadprożu

Montaż rolet w ten sposób to nic innego jak zamocowanie całego systemu na ścianie tuż nad oknem. To rozwiązanie, które cenione jest za solidność, choć bardzo często wymaga zastosowania specjalnych listew maskujących, aby zwinięta roleta rzymska nie wyglądała nieestetycznie, a mechanizm nie zbierał kurzu. Tego typu rolety rzymskie montowane na ścianie do nadproża są odpowiednie do wysokich pomieszczeń lub przy wąskiej ramie okna, której proporcje mogłaby zaburzyć zamontowana na niej roleta.

Montaż rolet do sufitu

Ostatni ze sposobów na zamontowanie rolety rzymskiej, to montaż rolet do sufitu. To rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, a jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że optycznie podwyższa pomieszczenie, podkreśla pion i sprawia, że przestrzeń nabiera o wiele lepszych proporcji. Oczywiście roleta rzymska zamontowana do sufitu jest znacznie solidniejsza niż ta zamontowana na ramie okna, choć trzeba pamiętać o trudności w otwieraniu okna lub drzwi tarasowych, gdy nie jest do końca zwinięta. Taki montaż rolety rzymskiej stosowany jest najczęściej w eleganckich pomieszczeniach, bo mechanizm można wówczas ukryć pod ciągnącą się wzdłuż pomieszczenia maskującą listwą przysufitową, dodatkowo ozdabiając ją np. oświetleniem LED.


Rolety rzymskie jak zamontować

Jak zamontować rolety rzymskie?

Każdy, kto zastanawia się, jak zamontować rolety rzymskie, przede wszystkim powinien spojrzeć do instrukcji. W większości przypadków montaż rolet rzymskich jest szczegółowo opisanych w dołączonym do nich schemacie. Jeśli jednak nie mamy takiej instrukcji, oto uniwersalna poradnik, jak zamontować rolety rzymskie krok po kroku.

  1. Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne elementy: rolety, uchwyty montażowe, śruby, łańcuszki do sterowania roletą, listewki itp. Zazwyczaj są wymienione w instrukcji – wystarczy sprawdzić zgodność tego, co mamy z tym, czego potrzebujemy do zamontowania rolet.
  2. Wyznacz miejsce mocowania rolety rzymskiej za pomocą miarki i ołówka, ewentualnie posługując się dodatkową poziomnicą dla zachowania odpowiedniego poziomu – roleta musi być perfekcyjnie wyśrodkowana, aby wyglądała dobrze po zasłonięciu okna, bo każda krzywizna i brak symetrii będą widoczne.
  3. Jeśli mamy już wyznaczone miejsca na uchwyty, możemy zacząć montaż rolety rzymskiej, poprzedzając go wywierceniem odpowiednich otworów. Przy rolecie montowanej na ramie okna uchwyty nakładamy na ramę i przyklejamy do niej za pomocą specjalnych elementów pokrytych klejem, a w pozostałych przypadkach przykręcamy je do ściany lub sufitu dołączonymi do zestawu śrubami.
  4. Na koniec montujemy rolety rzymskie w uchwytach i sprawdzamy, czy mechanizm ich zwijania/rozwijania działa poprawnie. Uwaga! Ważne, aby mechanizm sterujący znalazł się z odpowiedniej strony – zazwyczaj po zewnętrznej stronie.

Po zamontowaniu rolety rzymskiej możemy jeszcze zdecydować się dodatkowo na zamaskowanie mechanizmów ozdobnymi listwami lub panelami maskującymi, ale jest to opcja dodatkowa i z reguły takie elementy nie są dołączane do zestawu. Nie jest to więc stricte montaż rolety rzymskiej, ale jej wykończenie.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...