Zasłony na okno narożne

Okno narożne to niezwykle dekoracyjny element wnętrza. Coraz częściej montowane w kuchni czy salonie, jest niebanalną ozdobą każdego budynku. Aby jeszcze bardziej podkreślić jego wyjątkowy charakter, warto zastosować odpowiednie tekstylia okienne – firanki, zasłony lub rolety rzymskie. Czym kierować się przy ich doborze, by w estetyczny sposób wyeksponować walory narożnego przeszklenia?


Firanki na okno narożne


Firanka to ponadczasowe rozwiązanie, które łączy w sobie funkcję praktyczną i estetyczną. Zawieszona na oknie narożnym powinna podkreślać jego nowoczesną formę. Z tego względu najlepiej sprawdzą się tu firany z przejrzystego tiulu lub woalu, które nie przesłonią całkowicie kształtu szyb. Warto wybrać także tkaniny proste lub posiadające geometryczne wzory, które dodatkowo podkreślą wygląd narożnego okna. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie krótkich firan połączonych z niewysoką zazdrostką. Należy jednak pamiętać o ewentualnych ograniczeniach w montażu prętów lub minikarniszy, wywołanych nietypowym kształtem okna. Będą one częściej spotykane w przypadku okien nie posiadających środkowego, narożnego słupka. Poszukując firanki na okno narożne, można zdecydować się zarówno na modele gotowe do zawieszenia, jak i wykonywane na metry zgodnie z indywidualnym zamówieniem. Jako, że tego typu przeszklenia często znajdują się nad meblami kuchennymi lub kanapą, należy także mieć na uwadze dopasowanie optymalnej wysokości firan – tak, by nie przeszkadzały one w trakcie użytkowania kuchennego blatu czy sofy.


Zasłony na okno narożne


Okna narożne najczęściej są zlokalizowane w budynkach, w których za szybą rozciąga się piękny widok. Z tego względu czasami warto jest zrezygnować z firan, zastępując je jedynie dekoracyjnymi zasłonami. Pozwolą one w pełni cieszyć się okolicznym krajobrazem, a zarazem skutecznie osłonić przed wzrokiem sąsiadów w porze nocnej. Aby podkreślić nowoczesną i lekką formę narożnego okna, warto dobrać do niego równie subtelne zasłony. Odpowiednie będą modele wykonane z woalu lub cienkiej bawełny, które niepotrzebnie nie przytłoczą przeszklenia. Jednocześnie powinny one być dopasowane do reszty aranżacji – jeśli w domu część dzienna jest wspólna, łącząc kuchnię, salon i jadalnię, dobrze będzie zastosować w niej serię tych samych zasłon, które zagwarantują spójny wygląd całej aranżacji. Zarówno proste story, jak i drapowane tkaniny i kunsztownie upięte kotary będą odpowiednie do klasycznych i bogato zdobionych wnętrz, podkreślając ich wytworny charakter. Jeśli domownicy są zwolennikami osłoniętych szyb, do zasłon przy narożnym oknie można z powodzeniem dobrać elegancką firankę o ciekawym wzorze, oferowaną w sklepie z dekoracjami okiennymi.


Szare zasłony w balkonowym oknie narożnym

Rolety rzymskie na okno narożne


Narożne przeszklenia są bardzo często spotykane w nowoczesnych budynkach. Aby podkreślić ich modny charakter, warto sięgnąć po równie pomysłowe i innowacyjne tkaniny okienne, jakimi są rolety rzymskie. W nieco niekonwencjonalną aranżację obiektów z narożnymi szybami doskonale wpiszą się dekoracje oparte o poziome plisy i proste linie, podkreślające kształt okna. Jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma domów ani drogi, mogą one pozostawać zsunięte przez całą dobę, gwarantując optymalny widok na ładną okolicę. Jeżeli jednak zajdzie konieczność odgrodzenia się od świata zewnętrznego, jednym ruchem ręki można bez trudu rozsunąć tkaninę, przysłaniając taflę. Warto mieć także na uwadze, że narożne przeszklenia wpuszczają znaczną ilość promieni słonecznych, które w okresie letnim mogą prowadzić do niepożądanego wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Z tego względu dobrze będzie posiadać zaciemniające rolety rzymskie, które zapewnią optymalny komfort termiczny nawet w upalne dni. Do kompleksowej dekoracji okna na rogu domu będą potrzebne co najmniej dwie sztuki, zawieszane na osobnych rurach karnisza. Z uwagi na ich właściwości, mogą one nie nadawać się do montażu na prowadnicach szynowych.


Jaki karnisz na okno narożne?


Wiele osób posiadających w swoim domu okno narożne zastanawia się, w jaki sposób trwale i estetycznie zamocować nad nim karnisz z firanką lub roletą rzymską? Z pomocą przychodzą dostępne w sprzedaży modele rurowe z łącznikami kątowymi o zakresie od 90 do 180º. Dzięki temu pasują one zarówno do okien zamontowanych pod kątem prostym, jak i bardziej nietypowych rozwiązań. Warto przy tym pamiętać, że wersje z łącznikami nie umożliwiają przesuwania firanek i zasłon po wszystkich zespolonych ze sobą rurach – z tego względu na każdą osobną rurkę należy przygotować indywidualną zasłonę, roletę rzymską lub firankę. Na zamówienie można wykonać również karnisze szynowe o dowolnej ilości zagięć, które umożliwiają przesuwanie dekoracji okiennych na całej ich długości bez ograniczeń.


Okno narożne to nietuzinkowy, a zarazem nieco trudny w aranżacji element budynku. Wymaga zastosowania odpowiedniego karnisza oraz dekoracji – firan i zasłon czy rolet rzymskich, które podkreślą jego wyjątkowy charakter, zarazem będąc praktyczną ozdobą całego wnętrza. Dzięki prawidłowo dobranym tkaninom każde okno w domu będzie prezentować się estetycznie zarówno od środka, jak i od zewnątrz budynku, zachwycając swoim widokiem domowników, sąsiadów i przechodniów.