Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Zasłony i firany na jednym karniszu
21 października 2021 11388 view(s)

Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Firanki i zasłony to niemal obowiązkowy element okiennej dekoracji. Odpowiednio dobrane rozmiarem i stylem, a następnie w ciekawy sposób upięte, znacząco poprawiają wygląd całej aranżacji wnętrza. Istnieje wiele sposobów wieszania tych ozdobnych tkanin, które należy dopasować do rodzaju materiału czy też proporcji pomieszczenia. Jednym z nich jest zastosowanie karnisza o pojedynczej rurze. Jak zawiesić zasłonę i firanę na jednym karniszu?

 

Zasłona i firana na jednym karniszu – jak je powiesić?

Chcąc powiesić firanę i zasłonę na jednym karniszu, najlepiej zdecydować się na model podwójny – złożony z dwóch osobnych rurek. Jeżeli mocowanie tkanin na odrębnych prowadnicach chwilowo nie jest rozważane, warto mimo wszystko zakupić karnisz pojedynczy z podwójnym wspornikiem i pozostawić tylny uchwyt pusty. Pozwoli to na łatwe dokupienie kolejnej rury w sytuacji, gdy konieczne będzie wieszanie tkanin na osobnych szynach.

Jeśli decyzja o wykorzystaniu karnisza z jednym drążkiem już zapadła, niezbędny jest zakup optymalnie dobranego modelu i właściwe dopasowanie tekstyliów okiennych. W takiej sytuacji należy poświęcić sporo uwagi wyborowi samego karnisza. Powinien być na tyle długi, by bez trudu zmieścić na nim zarówno firanki, jak i story. Jednocześnie nie może być zbyt duży, aby nie wyglądał nieproporcjonalnie w pokoju.

Pojedyncza szyna będzie odpowiednia w chwili, gdy planowane jest zastosowanie jedynie zasłony lub firany. Istnieją jednak sposoby, by zawiesić obie te tkaniny jednocześnie na jednym karniszu. Czy to dobre rozwiązanie i jak wprowadzić je w życie?

Firana i zasłona na jednym drążku – czy to dobry pomysł?

Zasłona i firana na jednym karniszu (o pojedynczej szynie) to propozycja, która wiąże się z dość ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi. Najczęściej będzie ona odpowiednia w momencie, gdy okienne tekstylia będą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, a przysłanianie okna zasłonami każdego wieczoru nie jest planowane. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na mocno marszczone tkaniny, które nie potrzebują wiele miejsca na prowadnicy. Jeżeli jednak firanki mają stanowić ozdobę mieszkania, a zasłony – dodatkowo chronić przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów wieczorową porą – wskazane będzie użycie podwójnego karnisza.

Niekiedy konieczność zawieszenia firany i zasłony na jednym drążku może być podyktowana indywidualnymi warunkami konstrukcyjnymi wnętrza, takimi jak mocno ograniczona przestrzeń. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach o oknach położonych narożnie, w których karnisze są zamocowane równolegle. Umieszczone na rogach kotary podkreślą nietuzinkowy wygląd takiej dekoracji, wyglądając naturalnie. Jak zawiesić firany i zasłony na jednym karniszu o pojedynczej prowadnicy?

Firanki i zasłony na jednej szynieFiranki i zasłony na jednej szynie

Jak powiesić firanę i zasłonę na pojedynczym karniszu?

Jeżeli nie ma możliwości powieszenia firanki i story na osobnych szynach, konieczne będzie zastosowanie kompozycji przystosowanej do upięcia na jednym drążku. Choć nie będzie ona szczególnie praktyczna, może prezentować się równie estetycznie, jak dekoracja na podwójnym karniszu. W jaki sposób zawiesić firanę i zasłonę na pojedynczym karniszu?

  • Przede wszystkim należy wybrać optymalny sposób mocowania. Jeżeli wymagana jest możliwość przesuwania tkanin, najlepiej zdecydować się na tekstylia na przelotkach lub żabkach. W sytuacji, gdy materiały mają pozostać nieruchome, można zakupić firanki lub kotary z taśmą marszczącą lub przeszyciem tunelowym.
  • W przypadku wieszania zasłony i firany na jednym karniszu z żabkami, powinno się najpierw dopasować ilość żabek do szerokości tkanin. Po zamocowaniu stor, na pozostałych żabkach należy powiesić firankę, a następnie w równomierny sposób rozsunąć kotary lub ewentualnie je upiąć.
  • Wybierając mocowanie firany i zasłony na jednym karniszu za pomocą żabek, można w ciekawy sposób ukryć łączenie dwóch odmiennych tkanin. W takim przypadku należy przypiąć kotarę o jedną żabkę dalej, niż koniec firanki. Warto także podwinąć bok firany upiętej ostatnią żabką, co poprawi ogólną estetykę kompozycji w chwili odchylenia się story.
  • Jak krok po kroku powiesić firankę i zasłonę na jednym drążku, jeżeli wybrano tekstylia z tunelem, przelotkami, szelkami lub taśmą marszczącą? Należy najpierw nałożyć na rurę storę, następnie firanę i drugą część kotary. Po ponownym zamocowaniu karnisza na swoim miejscu, zasłony powinno się rozsunąć na boki, pilnując ich symetrycznego ułożenia. Pomiędzy nimi należy harmonijnie zmarszczyć firankę.

Firana i zasłona na jednym karniszu to rozwiązanie niekiedy wymuszone indywidualnymi warunkami we wnętrzu, a nierzadko wybrane pod wpływem indywidualnych preferencji właścicieli mieszkania. Choć wymaga ono nieco więcej fantazji i sprytu w trakcie upinania, może zapewnić równie ciekawy efekt, jak zawieszenie firanek i stor na podwójnych prowadnicach. Aby osiągnąć optymalny rezultat, warto zadbać o właściwy dobór karnisza, typu tkanin oraz sposobu ich mocowania. Prawidłowe dopasowanie wszystkich tych elementów pozwoli na stworzenie estetycznej kompozycji okiennej na pojedynczej szynie, która stanie się elegancką dekoracją każdego pomieszczenia.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...