Jak kreatywnie urządzić pokój dziecka na nowy rok szkolny za pomocą mebli, firan, rolet i innych dodatków?
Nowy rok szkolny to doskonała okazja do odświeżenia i nowej aranżacji pokoju ucznia. Odpowiednio dobrane meble i ozdoby zagwarantują dziecku komfortową i przytulną atmosferę, ułatwiając odrabianie zadań i codzienną naukę. Niekiedy wystarczy kilka dodatków – firany, zasłony czy dywany – by bez konieczności generalnego remontu stworzyć całkiem nową, niebanalną przestrzeń. Jak zatem w oryginalny i funkcjonalny sposób urządzić pokój młodszego i starszego ucznia?
Podstawowe wyposażenie pokoju ucznia
Dzieci każdego dnia spędzają sporo czasu na odrabianiu zadań, przygotowywaniu prac plastycznych czy nauce do kartkówek i sprawdzianów. Z tego względu planując urządzenie ich pokoju, należy zwrócić uwagę, by był on ergonomiczny, a zarazem atrakcyjny wizualnie. Podstawą w każdym pomieszczeniu przeznaczonym dla ucznia jest odpowiednie biurko i wygodne krzesło. W miarę możliwości należy ustawić je pod oknem, gdzie zapewniony jest dobry dostęp do dziennego światła. Aby uniknąć przemęczenia wzroku w słoneczne dni, wnękę okienną warto wyposażyć w rolety dzień noc, które umożliwią precyzyjną regulację ilości wpadających promieni. Blat biurka powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 120 cm szerokości – dzięki temu dziecko zmieści na nim wszystkie niezbędne książki, zeszyty i przybory. Dobrze będzie zdecydować się na mebel z regulowaną wysokością i kątem nachylenia pulpitu, które pozwolą uczniowi zachować naturalną postawę ciała. Dużą uwagę należy przyłożyć również do wyboru krzesła – powinno ono podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a jego wysokość musi pozwalać na postawienie stóp na podłodze. Zazwyczaj pokój ucznia służy także do snu i przechowywania odzieży czy pamiątek. W takim przypadku niezbędne będzie odpowiednio duże, wygodne łóżko, pojemna szafa na ubrania i półki na drobiazgi.
Oświetlenie w pokoju ucznia
Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest nauka przy naturalnym, słonecznym świetle. Z tego względu wskazane jest zlokalizowanie biurka ucznia w pobliżu okna. Jeżeli z pewnych względów jest to niemożliwe, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne newralgicznych miejsc w pomieszczeniu. Najważniejszym elementem będzie tutaj główne, sufitowe źródło światła, które dokładnie rozjaśni cały pokój. W małym lokalu sprawdzi się żyrandol z kloszami skierowanymi do góry, które optycznie powiększą jego przestrzeń; w dużym wnętrzu można zastosować lampę z efektownym abażurem i światłem padającym w stronę podłogi. Prócz takiego modelu wiszącego warto zakupić lampkę na biurko, która ułatwi odrabianie zadań w pochmurne dni lub po zmroku. Dobrze, by miała ona regulowane ramię i wysokość, a zarazem cechowała się ciekawym, niebanalnym designem, który umili dziecku chwile nauki, zwiększając także ogólną atrakcyjność pomieszczenia. Powinna ona być ustawiona po przeciwnej stronie w stosunku do ręki, której używa uczeń – dzięki temu pisząca dłoń nie będzie zasłaniała światła. W każdym pokoju przydatna będzie również boczna lampka nad łóżkiem, która pozwoli na wygodne przeczytanie książki czy przejrzenie notatek przed snem.
Kreatywne dodatki do pokoju ucznia
Dodatki mają niebagatelne znaczenie w trakcie aranżacji pokoju każdego ucznia. Pozwalają stworzyć oryginalny wystrój, będący świadectwem zainteresowań dziecka, a zarazem zwiększają komfortowy charakter pomieszczenia. Podstawą wyposażenia każdego wnętrza są przede wszystkim dekoracje okienne. Pełnią one dwojaką funkcję – chronią przed promieniami słońca i ulicznych latarni oraz wzrokiem przechodniów, a zarazem dopełniają przewidzianą kompozycję całego pokoju. W lokum ucznia można zastosować gładkie firanki, uzupełnione o barwne zasłony z ulubionym motywem małego mieszkańca. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w pokojach młodszych dzieci. U starszych nastolatków preferujących bardziej minimalistyczne aranżacje doskonałym wyborem będą rolety dzień noc lub rolety rzymskie. Są one oferowane w zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce, dzięki czemu można łatwo dobrać je do wymagań użytkownika i planowanego wystroju. Tak przyozdobione okno zapewni optymalny komfort nocnego wypoczynku, pozwalając skutecznie odgrodzić się od świateł z zewnątrz, a zarazem gwarantując niezbędną prywatność. Prócz tekstyliów okiennych, każdy pokój dobrze będzie uzupełnić ciekawymi dodatkami. Na łóżku można ułożyć wzorzyste poduszki z wybranym motywem lub aforyzmem, a na podłodze – oryginalny dywan z juty lub przędzy z nietuzinkowym wzorem. Na biurku i komodzie warto ustawić modernistyczne organizery z giętego drutu lub drewna o surowym wykończeniu, a na ścianach zawiesić obrazy z przyciągającą wzrok grafiką.
Wykonanie nowej aranżacji pokoju ucznia to ważne przedsięwzięcie, niezależnie od tego, czy będzie ono przeprowadzone na początku, czy też w trakcie roku szkolnego. Dobór wygodnych mebli, funkcjonalnego oświetlenia i kreatywnych dodatków – zasłony, firan, rolet czy ozdobnych bibelotów, pozwoli stworzyć komfortowe i przyjazne wnętrze, idealnie wpisujące się w potrzeby i tryb życia każdego dziecka.