Jak kreatywnie urządzić pokój dziecka na nowy rok szkolny za pomocą mebli, firan, rolet i innych dodatków?

Kreatywny pokój dziecka
1 września 2020 101 view(s)

Jak kreatywnie urządzić pokój dziecka na nowy rok szkolny za pomocą mebli, firan, rolet i innych dodatków?

Nowy rok szkolny to doskonała okazja do odświeżenia i nowej aranżacji pokoju ucznia. Odpowiednio dobrane meble i ozdoby zagwarantują dziecku komfortową i przytulną atmosferę, ułatwiając odrabianie zadań i codzienną naukę. Niekiedy wystarczy kilka dodatków – firany, zasłony czy dywany – by bez konieczności generalnego remontu stworzyć całkiem nową, niebanalną przestrzeń. Jak zatem w oryginalny i funkcjonalny sposób urządzić pokój młodszego i starszego ucznia?


Podstawowe wyposażenie pokoju ucznia


Dzieci każdego dnia spędzają sporo czasu na odrabianiu zadań, przygotowywaniu prac plastycznych czy nauce do kartkówek i sprawdzianów. Z tego względu planując urządzenie ich pokoju, należy zwrócić uwagę, by był on ergonomiczny, a zarazem atrakcyjny wizualnie. Podstawą w każdym pomieszczeniu przeznaczonym dla ucznia jest odpowiednie biurko i wygodne krzesło. W miarę możliwości należy ustawić je pod oknem, gdzie zapewniony jest dobry dostęp do dziennego światła. Aby uniknąć przemęczenia wzroku w słoneczne dni, wnękę okienną warto wyposażyć w rolety dzień noc, które umożliwią precyzyjną regulację ilości wpadających promieni. Blat biurka powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 120 cm szerokości – dzięki temu dziecko zmieści na nim wszystkie niezbędne książki, zeszyty i przybory. Dobrze będzie zdecydować się na mebel z regulowaną wysokością i kątem nachylenia pulpitu, które pozwolą uczniowi zachować naturalną postawę ciała. Dużą uwagę należy przyłożyć również do wyboru krzesła – powinno ono podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a jego wysokość musi pozwalać na postawienie stóp na podłodze. Zazwyczaj pokój ucznia służy także do snu i przechowywania odzieży czy pamiątek. W takim przypadku niezbędne będzie odpowiednio duże, wygodne łóżko, pojemna szafa na ubrania i półki na drobiazgi.


Oświetlenie w pokoju ucznia


Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest nauka przy naturalnym, słonecznym świetle. Z tego względu wskazane jest zlokalizowanie biurka ucznia w pobliżu okna. Jeżeli z pewnych względów jest to niemożliwe, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne newralgicznych miejsc w pomieszczeniu. Najważniejszym elementem będzie tutaj główne, sufitowe źródło światła, które dokładnie rozjaśni cały pokój. W małym lokalu sprawdzi się żyrandol z kloszami skierowanymi do góry, które optycznie powiększą jego przestrzeń; w dużym wnętrzu można zastosować lampę z efektownym abażurem i światłem padającym w stronę podłogi. Prócz takiego modelu wiszącego warto zakupić lampkę na biurko, która ułatwi odrabianie zadań w pochmurne dni lub po zmroku. Dobrze, by miała ona regulowane ramię i wysokość, a zarazem cechowała się ciekawym, niebanalnym designem, który umili dziecku chwile nauki, zwiększając także ogólną atrakcyjność pomieszczenia. Powinna ona być ustawiona po przeciwnej stronie w stosunku do ręki, której używa uczeń – dzięki temu pisząca dłoń nie będzie zasłaniała światła. W każdym pokoju przydatna będzie również boczna lampka nad łóżkiem, która pozwoli na wygodne przeczytanie książki czy przejrzenie notatek przed snem.


Kreatywny pokój dziecięcy

Kreatywne dodatki do pokoju ucznia


Dodatki mają niebagatelne znaczenie w trakcie aranżacji pokoju każdego ucznia. Pozwalają stworzyć oryginalny wystrój, będący świadectwem zainteresowań dziecka, a zarazem zwiększają komfortowy charakter pomieszczenia. Podstawą wyposażenia każdego wnętrza są przede wszystkim dekoracje okienne. Pełnią one dwojaką funkcję – chronią przed promieniami słońca i ulicznych latarni oraz wzrokiem przechodniów, a zarazem dopełniają przewidzianą kompozycję całego pokoju. W lokum ucznia można zastosować gładkie firanki, uzupełnione o barwne zasłony z ulubionym motywem małego mieszkańca. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w pokojach młodszych dzieci. U starszych nastolatków preferujących bardziej minimalistyczne aranżacje doskonałym wyborem będą rolety dzień noc lub rolety rzymskie. Są one oferowane w zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce, dzięki czemu można łatwo dobrać je do wymagań użytkownika i planowanego wystroju. Tak przyozdobione okno zapewni optymalny komfort nocnego wypoczynku, pozwalając skutecznie odgrodzić się od świateł z zewnątrz, a zarazem gwarantując niezbędną prywatność. Prócz tekstyliów okiennych, każdy pokój dobrze będzie uzupełnić ciekawymi dodatkami. Na łóżku można ułożyć wzorzyste poduszki z wybranym motywem lub aforyzmem, a na podłodze – oryginalny dywan z juty lub przędzy z nietuzinkowym wzorem. Na biurku i komodzie warto ustawić modernistyczne organizery z giętego drutu lub drewna o surowym wykończeniu, a na ścianach zawiesić obrazy z przyciągającą wzrok grafiką.

 

Wykonanie nowej aranżacji pokoju ucznia to ważne przedsięwzięcie, niezależnie od tego, czy będzie ono przeprowadzone na początku, czy też w trakcie roku szkolnego. Dobór wygodnych mebli, funkcjonalnego oświetlenia i kreatywnych dodatków – zasłony, firan, rolet czy ozdobnych bibelotów, pozwoli stworzyć komfortowe i przyjazne wnętrze, idealnie wpisujące się w potrzeby i tryb życia każdego dziecka.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...