Jak dbać o zasłony i ozdobne poszewki z aksamitnych materiałów?

Dbanie o zasłony z aksamitu
12 listopada 2021 2527 view(s)

Jak dbać o zasłony i ozdobne poszewki z aksamitnych materiałów?

Aksamit to materiał chętnie stosowany w trakcie aranżacji mieszkania i biura. Obecny pod postacią dekoracyjnych poszewek na poduszki, zasłon czy obić meblowych, wprowadza sporo elegancji i luksusu do wnętrz. Od kilku lat welur święci triumfy popularności, coraz częściej zdobiąc salony, sypialnie i inne domowe pomieszczenia. Aby przez długi czas zachował swój atrakcyjny wygląd, niezbędna będzie jego prawidłowa pielęgnacja. Jak prać zasłony z aksamitu oraz prasować je w poprawny sposób?

Aksamit, welur i welwet – czym się różnią?

Poszukując tekstyliów do dekoracji wnętrza, można spotkać się z nazwami takimi, jak aksamit, welur, welwet czy plusz. Choć w znaczeniu potocznym są one używane zamiennie, w rzeczywistości dotyczą nieco innych wyrobów włókienniczych. Czym różnią się poszczególne tkaniny? Plusz to ogólna nazwa kategorii materiałów z okrywą włókienną. Welur to cienki aksamit o króciutkim i najczęściej jedwabnym włosiu, którego okrywa runowa powstaje z nitek osnowy. Aksamit to gruba tkanina, pokryta z jednej strony krótkim meszkiem o satynowym połysku, posiadająca od spodu gładką i matową podszewkę. Welwet natomiast jest produktem powstającym z wątku, cechującym się nieco wyższą od aksamitu okrywą, wynoszącą powyżej 3 mm. Wszystkie tekstylia z tej kategorii wymagają odpowiedniej pielęgnacji, pozwalającej zachować ich trwałość i elegancki wygląd. Jak prać zasłony welurowe i prawidłowo je prasować?

Jak czyścić aksamit?

Zabrudzone aksamitne poszewki czy zakurzone welurowe zasłony znacząco obniżają estetykę wnętrza. Aby każdego dnia komfortowo korzystać z mieszkania, nie martwiąc się o szkodliwy kurz i brud, warto pamiętać o regularnej pielęgnacji pluszowych tkanin. Jak prać zasłony z aksamitu lub weluru, aby ich nie zniszczyć?

Jak prać zasłony z weluru?

Przystępując do prania kotar welurowych i aksamitnych, należy ściśle trzymać się wskazówek producenta. Jak czyścić aksamit? Na metce lub opakowaniu tekstyliów warto odnaleźć istotne informacje dotyczące prania i prasowania tych materiałów. Należy przede wszystkim pamiętać o nieprzekraczaniu maksymalnej dopuszczalnej temperatury wody oraz korzystaniu z łagodnych środków piorących. Jak prać zasłony welurowe?

Zasłony z aksamitu do pokoju dziecięcegoZasłony z aksamitu do pokoju dziecięcego
  • Poważniejsze lub zaschnięte plamy warto najpierw wywabić miękką szczoteczką zwilżoną czystą wodą.
  • Następnie kotarę lub dekoracyjną poszewkę można wyprać w wodzie – najlepiej o temperaturze między 15 a 30 ºCelsjusza.
  • Bezpiecznym rozwiązaniem będzie pranie ręczne bez nadmiernego tarcia czy wyciskania. W przypadku prania w pralce automatycznej, należy zastosować program do wełny lub tkanin delikatnych.
  • Jeżeli producent dopuszcza taką możliwość, dozwolone będzie odwirowanie zasłon na jak najmniejszych obrotach.
  • Po zakończonym praniu materiał należy rozwiesić lub rozłożyć na płasko - pilnując, aby nie powstały na nim zagniecenia. Jest to bardzo ważne, gdyż po wyschnięciu niemal niemożliwe będzie usunięcie takich śladów.
  • Aby zachować pluszowy wygląd tkaniny, warto wyszczotkować ją za pomocą miękkiej szczotki, pamiętając o wykonywaniu ruchów tylko w jednym kierunku.

Jak prać zasłony z weluru w sytuacji, gdy producent nie dopuszcza możliwości ich pielęgnacji ręcznej lub w pralce automatycznej? W takim przypadku niezbędne może okazać się oddanie tkanin do profesjonalnej pralni chemicznej.

Jak prasować zasłony aksamitne?

Welur i aksamit to stosunkowo delikatne tkaniny, które nie powinny być poddawane wyjątkowo wysokim temperaturom. Przyciskane stopą żelazka, mogą odkształcić się i spłaszczyć, tracąc estetyczny wygląd. Z tego względu niewskazane jest ich wygładzanie za pomocą tradycyjnego urządzenia. Zatem jak prasować zasłony welurowe? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie parownic, które nie wymagają dociskania dyszy do materiału i umożliwiają prasowanie z pewnej odległości. Dopuszczalne jest także korzystanie ze standardowego żelazka, przy jednoczesnym prasowaniu na lewej stronie i wykonaniu wcześniejszej próby w niewidocznym miejscu. Jak prasować zasłony aksamitne? Wskazane jest ustawienie minimalnej temperatury – zgodnej z wytycznymi na metce oraz możliwie delikatne dociskanie żelazka. Należy pamiętać także, by nie układać tkaniny bezpośrednio na desce do prasowania, lecz na gładkim ręczniku. Dzięki temu włoski aksamitu nie oklapną, zachowując swoją puszystość.

Jak dbać o aksamitne zasłony i poszewki na co dzień?

Prócz odpowiedniej pielęgnacji – prania i prasowania – o pluszowe tkaniny warto dbać także na co dzień. Meble i dodatki z weluru warto systematycznie odkurzać miękką i czystą końcówką, usuwając z nich brud i kurz. W przypadku zalania, resztki płynu można zetrzeć suchą ściereczką. Jeżeli konieczne będzie pranie, należy zawsze przeprowadzać je zgodnie z wytycznymi producenta. Ozdobne poszewki z aksamitu o ciemnej barwie nie powinny być również używane w miejscach narażonych na bezpośrednie, silne promieniowanie słoneczne. Przy długotrwałym i regularnym kontakcie ze słońcem mogą bowiem nieco zblaknąć.

 

Aksamit i welur to niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku materiały, które są wyjątkową ozdobą każdego mieszkania czy firmy. Ich nieprawidłowa pielęgnacja może jednak łatwo doprowadzić do zniszczenia tkaniny i jej trwałego uszkodzenia. Z tego względu w trakcie czyszczenia zasłon i poszewek pluszowych należy zachować daleko idące środki ostrożności. Dzięki temu dekoracyjne tekstylia przez długi czas zachowają swój ładny wygląd, w ciekawy sposób zdobiąc wnętrze domu lub biura.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...