Zasłony Bożonarodzeniowe

Świąteczne dekoracje okna to tradycja stosunkowo nowa, ale wpisała się na stałe w kalendarz przedświątecznych przygotowań. Podpowiadamy, jakie zasłony są trendy w aktualnym sezonie i jak przyozdobić okno na święta.

Zasłony na Boże Narodzenie – świąteczne kolory

Boże Narodzenie to szczególny czas. Rządzi się swoimi obyczajami, tradycjami i… kolorami. To też jedyny czas w roku, w którym można odejść od sztywnych ram dekoracji wnętrz i pozwolić sobie na swobodę balansującą na granicy dekoracyjnego faux-pas.


Bordowe zasłony świąteczne

Świąteczne kolory to przede wszystkim czerwień, zieleń i złoto. Często towarzyszy im biel lub srebro. Zasłony na Boże Narodzenie mają prawo, a wręcz obowiązek, prezentować sobą te właśnie kolory, nawet jeśli aranżacja pozostałej części pomieszczenia utrzymana jest w innej tonacji kolorystycznej. Trzeba pamiętać, że to zmiana sezonowa, dokonana z konkretnego powodu i na stosunkowo krótki czas więc nawet niedopasowanie kolorystyczne nie będzie przesadą. Można zresztą postarać się stonować trochę rażące różnice, dobierając zasłony świąteczne w odpowiednich odcieniach. W jasnym salonie można powiesić zasłony w jasnych, wręcz jaskrawych barwach. W stonowanych wnętrzach lepiej sprawdzą się ciemne kolory lub pastele. Jeśli kontrasty są zbyt rażące, można postawić na złoto lub biel. Zasłony w tych barwach sprawdzą się w każdych wnętrzach. Alternatywą są zasłony w odcieniach granatu i chłodnego błękitu nawiązujące do sezonu zimowego.


Zasłony na Boże Narodzenie – świąteczne motywy


Kolor to nie wszystko. Warto sięgnąć po zasłony z dekoracyjnym nadrukiem wyraźnie nawiązujące do okresu świątecznego. Choinki, śnieżynki, bałwanki, aniołki, dzwonki, renifery, bombki, prezenty… Przykłady można mnożyć praktycznie w nieskończoność. Ważne jest, by nie przesadzić, a motywy uwidocznione na zasłonach powtórzyć też w innych elementach świątecznej dekoracji. Przykładowo, jeśli na zasłonie mamy aniołki, dobrze by było, by pojawiły się również na choince lub w postaci ceramicznych figurek stojących na półkach albo komodach.

Osobną kategorię stanowią zasłony przedstawiające świąteczną scenkę rodzajową, np. z zaprzęgiem reniferów, dużą choinką, zimowym bałwanem czy inną bożonarodzeniową aranżacją. To bardzo dekoracyjne rozwiązanie i niewątpliwie warto po nie sięgnąć. Minusem może być fakt, że takie zasłony sprzedawane są jako produkt gotowy w określonych rozmiarach. Nie na każde okno będą pasowały.


Zasłony na na Boże Narodzenie – jak je ładnie upiąć


Zasada jest prosta – im bardziej dekoracyjne zasłony, tym mniej marszczeń. Zasłony ze wspomnianymi wyżej scenkami rodzajowymi nie powinny być w ogóle marszczone. Zasłony z dużymi motywami dekoracyjnymi powinny być rozwieszone gładko lub zmarszczone bardzo delikatnie. Tu dobrze sprawdzą się szeroko rozmieszczone przelotki lub flexy. Zasłony z drobnym motywem dekoracyjnym można upiąć praktycznie dowolnie. Takie zasłony bardzo ładnie zaprezentują się, gdy będą gęsto marszczone, ale powieszone bez marszczenia nie stracą na uroku. Można też upiąć je chwostami po bokach okna lub przewiązać szeroką taśmą.

Szykując świąteczną dekorację okna, warto pomyśleć także o lambrekinie.


Firany świąteczne - sposób upięcia


Jak udekorować okno na Święta – jak dobrać firanki i zasłony


Dekoracje świąteczne mają prawo błyszczeć. Chociaż w ostatnich latach pogoda płata figle, Boże Narodzenie ciągle kojarzone jest z zimą i śniegiem. Dlatego też nie będzie przesadą powieszenie firan lub zasłon lśniących, zdolnych do odbijania światła słonecznego, a nawet udekorowanych brokatem.

Kolorystyka firan i zasłon z okazji świąt może być bardziej dowolna niż zazwyczaj. Chociaż obowiązuje zasada, że zasłony i firany (o ile nie są one białe) powinny być utrzymane w jednolitej gamie kolorystycznej, przy czym zasłony powinny być ciemniejsze, z okazji Świąt można nieco zaszaleć i powiesić np. złote firanki przy zielonych zasłonach. Efekt na pewno będzie zachwycający. Z okazji Świąt można też sięgnąć po kolorowe firany makarony ( w odcieniach barw świątecznych) z nanizanymi błyszczącymi koralikami imitującymi miniaturowe bombki lub śnieżynki.

Dla tych, którzy preferują białe firanki nawet z okazji świąt, producenci firan mają wiele propozycji firan żakardowych z motywami bożonarodzeniowymi.


Firany i zasłony świąteczne

Jak udekorować okno na Święta – dekoracje na szybie


Świąteczne zasłony i firany, to nie wszystko, czym można udekorować okno na święta. Także szyby pozostawiają wiele możliwości aranżacyjnych. Warto z nich skorzystać, by jeszcze pełniej udekorować świąteczne okno.

Najprostszym sposobem jest naklejenie na okno specjalnych żelowych dekoracji, które można łatwo zdjąć. Nie pozostawiają żadnych trwałych śladów, aczkolwiek okno pewnie trzeba będzie umyć. Podobnie nieskomplikowane jest stworzenie kolorowej dekoracji za pomocą farb do szkła. Można tu skorzystać z gotowych szablonów. Farby do szkła wbrew pozorom nie są trwałe, tak stworzoną dekorację zdejmuje się podobnie jak naklejki żelowe.

Inną ciekawą opcją jest skorzystanie ze sztucznego śniegu, którym wyczarujemy na oknie śnieżne gwiazdki czy bałwanki. Taki śnieg sprzedawany jest w sprayu. Po okresie świątecznym łatwo go zmyjemy. Nie niszczy okien, nie pozostawia zarysowań.

Okno można też ozdobić, wieszając we wnętrzu jego framugi świąteczne lampki.


Jak udekorować okno na Święta – parapet


Parapet to tradycyjne miejsce kwiatów doniczkowych, ale z okazji Świąt można przeznaczyć go na świąteczne dekoracje.

Szeroki parapet daje wiele ciekawych możliwości aranżacji, z których chyba najciekawsza to stworzenie przytulnego kącika do czytania, wyglądania przez okno, odpoczywania. Wyglądanie przez okno to czynność uwielbiana nie tylko przez dzieci, także dorośli bardzo lubią relaksować się w ten sposób. Na parapecie powinny znaleźć się wygodne poduchy do siedzenia i ciepły pled, którym będzie można się okryć. Świąteczny relaks na parapecie można sobie uprzyjemnić towarzystwem ceramicznych figurek świątecznych lub pluszowych misiów, oczywiście przebranych za Mikołajów.

Wąski parapet raczej nie nadaje się do siedzenia, ale można go ozdobić w inny sposób. To doskonałe miejsce do ułożenia bombek, stroików świątecznych, ozdób ceramicznych. Wąski parapet można też wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem, ustawiając na nim kwiaty. Bożonarodzeniowa tradycja nakazuje, by były to poinsecje, popularnie zwane gwiazdami betlejemskimi.