Dekoracja okna świątecznego - szron na szybach

Dekorowanie domu na święta nie powinno ograniczać się do ustawienia w kącie choinki i nakrycia stołu białym obrusem. Jeśli naprawdę zależy nam na stworzeniu w tym szczególnym czasie niepowtarzalnej atmosfery, warto pomyśleć też o innych dekoracjach, na przykład na oknie.

Jak udekorować okno na święta – zaśnieżone szyby

Święta Bożego Narodzenia niezmiennie kojarzą się ze śniegiem. Niestety zmieniający się klimat sprawia, że coraz rzadziej mamy okazję przeżywać prawdziwe, białe święta. Jedyne, co najczęściej widać za oknem, to brudna szarość. Na pogodę nie mamy wpływu, ale możemy stworzyć na oknie śnieżną dekorację. Potrzebny będzie biały lub srebrny brokat w sprayu i szablony choinek, śnieżynek, gwiazdek, aniołków. Wykonanie dekoracji jest proste. Wystarczy przyłożyć szablon do szkła i wypełnić go brokatem. W górnej części okna powinny pojawić się gwiazdki i aniołki, niżej śnieżynki, na samym dole choinki. Jednak nie można popadać w przesadę, zbyt dużo brokatu całkowicie i skutecznie przesłoni widok i odetnie dopływ promieni słonecznych.

Jak udekorować okno na święta – farby do szkła

Jeśli szukamy kompromisu między ilością dekoracji a ich transparentnością na szybie, można posłużyć się farbami do szkła. Wbrew obawom nie barwią one szyb, ale zostawiają na niej warstwę, którą łatwo usuniemy. Malowanie szyb jest całkowicie bezpieczne, szkło nie rysuje się i nie przebarwia. Zaletą farb do szkła jest przepuszczalność światła. Wykonując w ten sposób dekoracje świąteczne na okno, otrzymamy efekt witrażu. Tego efektu nie osiągniemy za pomocą zwykłych akwarelek ani farb plakatowych.

Jak udekorować okno na święta – dekoracje na szeroki parapet

Dekoracje świąteczne nie byłyby pełne, gdybyśmy nie wykorzystali potencjału parapetu. Szczególnie szeroki parapet pozostawia bardzo wiele możliwości aranżacji. W sezonie świątecznym, gdy spędzamy dużo czasu w domu, można wygospodarować na szerokim parapecie przytulny kącik do siedzenia, czytania, popijania ciepłej herbaty. Przyda się koc lub pled, narzuta, którą wyłożymy parapet i kilka wygodnych poduszek. Jeśli na parapecie zostanie trochę miejsca, można postawić lub posadzić ceramiczne figurki świąteczne albo pluszowe misie w strojach elfów świętego Mikołaja. Taki przytulny kącik sprawdzi się nie tylko w okresie świąt. Można sezonowo zmieniać dekoracje i cieszyć się nim przez cały rok.

Jak udekorować okno na święta – dekoracje na wąski parapet


Dekoracja świąteczne na parapet

Wąski parapet nie daje tak wielu możliwości jak szeroki, jednak nie znaczy to, że powinien zostać pusty. Dekorując okno na święta, także jemu warto poświęcić nieco uwagi. Z oczywistych powodów nie stworzymy tu kącika do odpoczynku, ale możemy ustawić nieco mniejsze dekoracje, które wyczarują w domu świąteczną atmosferę. Na co warto postawić? Wąskie stroiki, malowane szyszki, orzechy i pomarańcze będą jak najbardziej na czasie. Tu także sprawdzą się ceramiczne figurki, pluszowe zabawki, ręcznie wykonane ozdoby. Jeśli w domu są dzieci, parapet może być miejscem na wystawę ich prac świątecznych.


Jak udekorować okno na święta – jak wykorzystać lampki choinkowe


Lampki świąteczne zawieszone w oknie

Świąteczne światełka są niemal obowiązkowym elementem dekoracji świątecznych, nie tylko na choince. Pomysły na wykorzystanie światełek z roku na rok są coraz bardziej zaskakujące. Jeśli chcemy mieć światełka na oknie lub wokół okien, najbezpieczniej jest wykorzystać lampki LED. Pobierają mało prądu i nie grzeją się tak, jak tradycyjne świetlówki. Takie lampki możemy rozwiesić wokół wnęki okiennej lub w jej wewnętrznej części. Innym rozwiązaniem jest ułożenie na szybie ciekawego wzoru ze sznura światełek i przyczepienia ich delikatnie taśmą klejącą. Efekt będzie zachwycający zarówno w domu, jak i na zewnątrz.


Jak udekorować okno na święta – jak dobrać firany i zasłony


Dekoracja świąteczne na parapet

Okno bez firan i zasłon świątecznych wygląda smutno. Dekorując okno i parapet, trzeba pamiętać też o tekstyliach. Tu warto przyjrzeć się planowanej dekoracji okna i dobrać do niej kolorystycznie materiał na zasłony i firany. To święta, a więc mają prawo być bardziej lśniące niż zazwyczaj. Tkaniny zdobione brokatem będą jak najbardziej na czasie. Warto też poszukać materiałów tkanych specjalnie z myślą o świętach, z nadrukami reniferów, aniołków, śnieżynek, gwiazdek itp. Święta to czas, kiedy możemy złamać nieco sztywne reguły. Z tej okazji warto zamienić klasyczne białe firanki na te kolorystycznie nawiązujące do świąt. Jeśli zdecydujemy się ustawić ozdoby na parapecie lub wygospodarować tam kącik do odpoczywania, lepiej zawiesić krótkie firanki. Ciekawym pomysłem są firanki z łukowatym wycięciem – krótsze na środku i dłuższe po bokach. Takie rozwiązanie ładnie wyeksponuje świąteczne dekoracje na oknie.


Jak udekorować okno na święta na zewnątrz


Temat dekorowania okien na święta dotyczy raczej wnętrz domów i mieszkań, ale warto pokusić się także o dekoracje zewnętrzne. Najwygodniej wykonać je wówczas, gdy okno dysponuje szerokim parapetem lub jest przypisane do balkonu. Planując dekoracje zewnętrzne, trzeba pamiętać, że będą one narażone na działanie czynników atmosferyczny – muszą być odporne na wilgoć i niskie temperatury. Na pewno nie sprawdzą się ozdoby papierowe. Także zwykłe lampki choinkowe nie będą dobrym wyborem. Tu można powiesić tylko lampki oznaczone jako zewnętrzne lub mrozoodporne.

Przy zewnętrznych dekoracjach okna dobrze sprawdzają się stroki wykonane z gałązek jodły lub świerku oraz szklane albo ceramiczne ozdoby choinkowe.


Jak dobrać kolory dekoracji świątecznych


Święta Bożego Narodzenia są głęboko zakorzenione w tradycji i mimo zmieniającej się mody, opierają się nowym trendom. Tu nie ma niespodzianek. Wśród kolorów dekoracji bożonarodzeniowych dominują czerwień i zieleń. Towarzyszy im biel i złoto. Drugą wersją dekoracji kolorystycznych jest połączenie niebieskiego, bieli i srebra. Powoli, jakby nieśmiało, pojawiają się nowe inspiracje dekoracji świątecznych, sięgające po pastelowy róż, fiolet i seledyn. Jednak zapewne minie trochę czasu, zanim nazwiemy te kolory tradycyjnie kojarzącymi się z Bożym Narodzeniem.


Dekoracja świąteczne do pokoju dziecka

Wybierając dekoracje świąteczne, warto rozejrzeć się po wnętrzu, którego aranżację chcemy zmienić. Lśniące i eleganckie wnętrze w stylu glamour potrzebuje podobnych ozdób. Tu nie sprawdzą się tradycyjne zestawienia czerwieni z zielenią i złotem. Za to doskonale odnajdą się one we wnętrzach w stylu rustykalnym. Natomiast granatowo-srebrne lub granatowo-białe aranżacje pasują do minimalistycznych wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim bądź industrialnym.