Szare zasłony do domu drewnianego

Drewniany dom to marzenie wielu osób. Taki budynek posiada niezwykły urok, gwarantując ciepły i przytulny klimat oraz łącząc w sobie liczne prozdrowotne właściwości. Aby podkreślić wyjątkowy charakter domu z drewna, warto zadbać o staranne udekorowanie jego wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom – lampom, zasłonom i firanom czy rustykalnym dekoracjom stanie się on dającym wytchnienie od miejskiego zgiełku zakątkiem. Jak urządzić drewniany dom i co powinno się w nim znaleźć?


Drewniany dom w wiejskim stylu


Spora część osób planujących aranżację drewnianego domu decyduje się na stworzenie wnętrza opartego o połączenie kilku styli o nieco staromodnym i sielankowym charakterze. W poszczególnych pomieszczeniach mieszają się zatem elementy typowe dla nurtu prowansalskiego i rustykalnego, w których główną rolę gra właśnie drewno. W takim obiekcie dobrze będą wyglądać zarówno drewniane, jak i bielone ściany wykończone wstawkami z cegieł bądź naturalnego kamienia. Warto umieścić w nim jasne i mało ozdobne meble, które mogą posiadać postarzaną powierzchnię. W wiejskim mieszkaniu doskonale sprawdzą się także komody, stoły i fotele z babcinego strychu czy targu staroci, świetnie wpisujące się w klimat takiego wnętrza. Jego obowiązkowym dopełnieniem będą również odpowiednie dodatki. Na blatach i parapetach dobrze będzie ustawić ceramiczne wyroby – ozdobne misy, wazony czy figurki. W oknach warto natomiast zawiesić białe firany i zasłony wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len, a na podłodze ułożyć dywaniki z plecionki.


Wnętrze domu z drewna rodem z Podhala


Zarówno w okolicach Zakopanego, a nierzadko także w innych częściach Polski obecne są budynki wykończone w typowo góralskim stylu. Wykonane z grubych bali stanowiących ich wewnętrzne i zewnętrzne ściany, doskonale współgrają z wyposażeniem zgodnym z zakopiańską tradycją. Jak urządzić drewniany dom wzorowany na tatrzańskim folklorze?

  • Sercem prawdziwego góralskiego domu powinien stać się murowany z kamienia kominek. Zlokalizowany w salonie, zapewni błogie ciepło oraz przytulną atmosferę w mroźne dni.
  • W takim wnętrzu warto zastosować meble wykonane z naturalnego drewna. W jadalni dobrze będzie postawić tradycyjne drewniane ławy i stół, przyozdobiony regionalnymi serwetami, natomiast w pokoju dziennym – wygodną kanapę wyposażoną w poduszki i koce z góralskimi motywami.
  • Ważny element wyposażenia stanowią dekoracje okienne. W domu z bali najlepiej będą prezentować się białe firany zdobione koronkowym wykończeniem oraz grubsze zasłony – zarówno jednobarwne, jak i z dekoracyjnym, kwiatowym motywem.
  • Przyjazny klimat zapewnią również dywany w stonowanych barwach ziemi bądź sztuczne skóry i futra rozłożone na podłodze.

Wnętrze domu drewnianego

Nowoczesne aranżacje domu drewnianego


Część inwestorów decyduje się na połączenie tradycji i nowoczesności w swoim domu z drewna. W tym celu zestawiają oni drewniane ściany z kartonowo-gipsowymi powierzchniami lub dodatkami o nieco bardziej innowacyjnym stylu. Doskonałym przykładem takiego kompromisu są wnętrza zgodne z nurtem skandynawskim. Ich główne zalety to maksymalna funkcjonalność, prostota oraz zastosowanie naturalnych materiałów, w dużej mierze opartych o drewno. Jak urządzić drewniany dom o nowoczesnym charakterze? Warto zastosować w nim jak najwięcej jasnych elementów – mebli, ścian czy dekoracji. Mogą one być zarówno białe, jak i wykonane w odcieniu szarości czy ecru. W oknach takiego domu należy zawiesić przepuszczające światło firany, które jeszcze mocniej rozjaśnią jego wnętrze. Decydując się na zasłony, dobrze będzie wybrać tekstylia o naturalnej fakturze oraz pastelowej kolorystyce. Aby nieco ocieplić wygląd pomieszczeń, na ich podłogach można ułożyć jasne dywany lub jutowe maty, które świetnie współgrają z drewnianymi elementami budynku. Dzięki odpowiedniemu doborowi poszczególnych detali, możliwe będzie estetyczne i ciekawe połączenie tradycyjnego charakteru domu z drewna oraz nuty nowoczesności i minimalizmu, popularnych wśród wielu osób.