Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka? Barwy ścian, mebli, firan i zasłon oraz rolet rzymskich w aranżacji pokoju dziecięcego
Kolory w dziecięcym pokoju mają niebagatelne znaczenie dla charakteru wnętrza, a także samego funkcjonowania jego najmłodszego użytkownika. Mogą uspokajać, ułatwiając regenerujący wypoczynek lub pobudzać, zachęcając do wytężonej nauki lub zabawy. Jakie barwy najlepiej sprawdzą się w takim pomieszczeniu oraz czym kierować się, wybierając odcień dodatków, firan, zasłon i rolet rzymskich do pokoju dziecka?
Wpływ kolorów na nastrój dziecka
Nie od dziś wiadomo, że barwy we wnętrzach mają niebagatelny wpływ na nastrój ich domowników. Choć obecnie modne są zarówno stonowane i pastelowe, jak i mocniejsze odcienie, ich rodzaj warto dopasować do charakteru oraz zainteresowań lokatora. Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?
Niebieska barwa działa uspokajająco, optymalizując funkcjonowanie organizmu – normalizując ciśnienie krwi, łagodząc ból oraz pomagając zasnąć. Różowa zapewnia poczucie bezpieczeństwa, delikatnie pobudzając wszystkie narządy ciała. Czerwone elementy będą wpływać energetycznie i motywować, jednocześnie utrudniając uspokojenie się i zasypianie – stąd powinny stanowić jedynie dodatek w formie zasłon czy rolet rzymskich. Żółte płaszczyzny i ozdoby, takie jak firany, wprowadzą we wnętrzach radosny nastrój i optymizm, wzmagając koncentrację i zdolności organizacyjne. Pomarańczowe ściany będą aktywizować, wzmagać apetyt oraz uwalniać od negatywnych myśli. Zieleń natomiast skutecznie zrelaksuje i uspokoi, sprzyjając efektywnej regeneracji organizmu.
Kolory w pokoju a wiek i płeć jego użytkownika
Prócz samego wpływu koloru na organizm, odcień warto dopasować także do wieku użytkownika. Zdaniem naukowców mniejsze dzieci poniżej 3 roku życia nie zauważają pastelowych barw – stąd w ich pokoju znacznie lepiej sprawdzą się ściany, dywany czy rolety rzymskie w intensywnej tonacji. Szczególnie w pomieszczeniach dedykowanych dla niemowląt warto zastosować kontrastowe odcienie; białe ściany połączyć z niebieskimi zasłonami, a transparentne firany z czarno-żółtą kotarą. Również starsze dzieci preferują mocne barwy, które pomagają wyrazić im swój charakter i upodobania, nadając wnętrzu niepowtarzalny klimat.
Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka – dziewczynki lub chłopca? W pomieszczeniu przeznaczonym dla małej damy zazwyczaj mile widziane będą róże i fiolety, a nierzadko także energetyczna czerwień. Chłopięce pokoje najczęściej są dekorowane w odcieniach zieleni i błękitu, a u starszych lokatorów – także szarości i pomarańczy. Jeśli lokum jest dzielonej przez rodzeństwo obu płci, najlepiej będzie zdecydować się na neutralny żółty, delikatny popiel, jasny błękit oraz modny w ostatnim czasie miętowy.
Kolor ścian a styl wnętrza
Obecnie coraz więcej rodziców i ich pociech przystępując do urządzania pokoju decyduje się na jego zaaranżowanie w określonym stylu. Poszczególne nurty architektoniczne często bazują na wybranych barwach, które podkreślają ich zalety i zastosowane dekoracje. Jaki kolor wybrać do pokoju wykończonego w stylu skandynawskim, prowansalskim, minimalistycznym bądź industrialnym?
Skandynawskie dekoracje rządzą zarówno w pokojach młodszych chłopców, jak i dziewczynek w każdym wieku. Oparte o delikatne, kremowe i szare odcienie, doskonale komponują się z mocniejszymi kolorystycznie dodatkami – żółtą zasłoną czy grafitową roletą rzymską. Prowansalski styl, uwielbiany przez wiele małych dziewczynek i starszych nastolatek bazuje głównie na barwach bieli i różu. By nie był on zanadto mdły, warto uzupełnić go o fioletowe firany bądź zasłony oraz poduszki w takim samym odcieniu.
Minimalistyczne wnętrza można najczęściej zauważyć w pokojach zamieszkanych przez nastolatków. Obfitujące w stonowane odcienie bieli i szarości dobrze będzie ożywić grafitowymi tkaninami w postaci dekoracji okiennych czy dywanu. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się także nurt industrialny, bogaty w brązy, beże i czerń. Aby nie był on zbyt poważny dla młodego lokatora, warto dodać mu nieco radosnego charakteru za pomocą zielonych lub granatowych zasłon lub poduszek z wesołym napisem.
Praktyczne triki z użyciem kolorów
Wybierając kolor ścian, podłóg i dodatków do pokoju dziecięcego, dobrze jest zastosować praktyczne triki wnętrzarskie, które dodadzą wnętrzu funkcjonalności oraz wyjątkowego klimatu. Chcąc uzyskać jednolity charakter pomieszczenia, warto udekorować jego ściany i podłogi za pomocą jednego koloru w kilku różnych tonacjach. Aby nie było ono zbyt monotonne, wskazane jest jego urozmaicenie wybranym akcentem kolorystycznym – ciekawą lampą bądź kontrastową roletą rzymską. Warto przy tym pamiętać, że mocne i ciemne kolory mogą uwypuklać wady wnętrza – takie, jak niedoskonała struktura tynku, a jasne i delikatne barwy pomogą w ukryciu ewentualnych defektów.
W pokojach dzieci, które mają problemy z nadmierną lękliwością lub nadpobudliwością wskazane są odcienie zieleni i błękitu. Jednocześnie nie powinny one zdominować wnętrza, gdyż mogą zbytnio rozleniwiać i wywoływać senność u młodego lokatora.
Jeżeli wybór koloru do pokoju dziecka sprawia trudności, dobrze będzie postawić na uniwersalną biel, uzupełnioną barwnymi dodatkami. Śnieżnobiałe ściany doskonale podkreślą mocne odcienie dekoracji, takich jak zasłony do pokoju dzieciecego, rolety rzymskie, dywany czy ozdobna narzuta. Choć same będą działać uspokajająco, wraz z odpowiednimi ozdobami ułatwią naukę i wypełnianie obowiązków, nie wpływając negatywnie na organizm dziecka.
Pokój dziecka jest miejscem, w którym – poza czasem spędzonym w szkole – przebywa ono przez większą część dnia. Urządzając go warto wybrać lubiane przez młodego lokatora barwy, które zapewnią mu komfort użytkowania i odpowiedni nastrój. Kolorowe ściany połączone z wygodnymi meblami i dopasowanymi dodatkami – dywanem, poduszkami czy zasłonami sprawią, że każde dziecko będzie chętnie korzystać ze swojego pokoju, spędzając w nim całe godziny na nauce i zabawie.