Zasłony na taśmie żółte - kolor roku 2021

Karnisz to nieodzowny element dekoracji okiennej w większości domów i firm, umożliwiający zawieszenie firanek, zasłon czy też rolet rzymskich. Choć oferowane w sprzedaży nowoczesne modele mogą stać się dodatkową ozdobą wnętrza, wiele osób decyduje się także na zamaskowanie prowadnic zamontowanych ponad oknem. Jak zatem ukryć karnisz za pomocą odpowiednio dobranych firan i kotar oraz dedykowanych listew przysufitowych z trwałych tworzyw?


Ukrycie karnisza przy użyciu listew przysufitowych

Nieestetyczną lub niemodną już szynę karnisza można zasłonić, używając wybranego rodzaju listew karniszowych. W sklepach z artykułami budowlanymi lub dekoracjami wnętrz dostępne są różnorodne, gotowe rozwiązania, które pomogą efektywnie ukryć karnisz, bez zaburzania jego funkcjonalności. Choć cechują się one wysoką estetyką i praktycznym charakterem, wymagają także pewnych prac montażowych, a w przypadku chęci ich usunięcia – również poprawek pokrytego klejem lub zaprawą sufitu. Osoby zainteresowane zasłonięciem prowadnicy mogą sięgnąć po:

  • Maskownicę kartonowo-gipsową; takie listwy przysufitowe to produkt o precyzyjnie wykończonej powierzchni oraz krawędziach ułatwiających montaż. Mocowany do sufitu za pomocą specjalnych blaszek i kleju, po pomalowaniu jego powierzchni w estetyczny sposób przesłoni cały karnisz.
  • Styropianowe listwy maskujące, dostępne w wielu wzorach i wymiarach. Przyklejone do sufitu i gotowe do pokrycia farbą, często posiadają dodatkowe zagłębienia umożliwiające zamontowanie ozdobnego ledowego oświetlenia.
  • Sztukaterię wykonaną z trwałego i sztywnego polistyrenu lub poliuretanu o mniej lub bardziej ozdobnym wykończeniu. Podobnie jak listwy karniszowe ze styropianu, sztukaterię należy dociąć na wymiar i przykleić do sufitu, a następnie pomalować na wybrany kolor.

Dobrym sposobem na ukrycie karnisza będzie także samodzielne wykonanie zabudowy kartonowo-gipsowej. Choć jest ona nieco czasochłonna i wymagająca sporych nakładów pracy, jednocześnie jest także wyjątkowo trwała i precyzyjnie dopasowana do stylu wnętrza oraz potrzeb jego właściciela.


Maskowanie karnisza tkaninami na taśmie


Niekiedy niemożliwe jest zamontowanie listew przysufitowych, dedykowanych do ukrycia karnisza. Taka sytuacja może być spowodowana indywidualnymi warunkami konstrukcyjnymi w mieszkaniu, a także faktem jego wynajmowania, wykluczającym zgodę właściciela na prowadzenie takich prac. Jednocześnie części osób listwy karniszowe zwyczajnie nie przypadają do gustu, stąd szukają one innych alternatyw pozwalających im ukryć karnisz.


Zasłony na taśmie żółte - kolor roku 2021

Aby zamaskować podsufitowe prowadnice bez konieczności montażu trwałych elementów dekoracyjnych, warto sięgnąć po firanki i zasłony na taśmie. Posiadają one wszyty pod górną krawędzią specjalny panel, który pozwala na ich zawieszenie na żabkach lub haczykach. Możliwe jest także powieszenie firany na taśmie na karniszu rurkowym, wkładając jego szynę w przygotowany do tego celu tunel. Budowa takiej taśmy sprawia, że pewna część materiału wystaje ponad krawędź karnisza, skutecznie osłaniając go na całej długości.

Sklepy z tekstyliami okiennymi oraz zakłady krawieckie wykonujące firany i zasłony na taśmie na wymiar oferują najczęściej dwa rodzaje taśm: bawełniane oraz żyłkowe. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się w przypadku kotar, ułatwiając ich eleganckie ułożenie i ukrycie karnisza. Trwałe i przezroczyste wersje żyłkowe będą natomiast dedykowane do wszelakich firan. Ich budowa sprawia, że nie są widoczne nawet w mocno transparentnych tkaninach, zarazem umożliwiając ich marszczenie w dowolnie wybranej konfiguracji. Profesjonalna taśma obecna w takich dekoracjach okiennych pozwala na łatwe dopasowanie szerokości tkaniny do długości szyny. Firany i zasłony na taśmie mogą być wyposażone w różne wymiary i wzory wszytych paneli, które tworzą estetyczne marszczenia bez konieczności żmudnego upinania materiału za pomocą żabek.

 

Choć karnisz w niektórych przypadkach stanowi ważny ozdobny element dekoracji okiennej, część osób decyduje się także na jego całkowite ukrycie. Można zamaskować go, stosując trwałą zabudowę – sztukaterię, styropianowe listwy przysufitowe czy też osłonę wykonaną z płyt kartonowo-gipsowych. Aby jednak ograniczyć koszt i pracochłonność ukrycia karniszalepiej będzie zdecydować się na zasłony i firany na taśmie. Wystarczy bowiem nałożyć je na szynę lub powiesić na haczykach, by w kilka chwil całkowicie osłonić rurkę karnisza, jednocześnie zyskując niezwykle estetyczną dekorację każdego okna, bez względu na jego rozmiar.