Zasłony w pokoju młodzieżowym

Rodzicom zależy na tym, aby pokoje ich dzieci były wygodne i funkcjonalne. Chcemy zapewnić im przestrzeń, która umożliwi naukę i wypoczynek. Kiedy nasze dzieci są coraz bardziej samodzielne i wchodzą w okres nastoletni mają zupełnie inne potrzeby, potrzebują więcej przestrzeni i prywatności. 

Pokój młodzieżowy, jak go udekorować

Z pewnością dobrze jest sięgać po to, co ponadczasowe i praktyczne. Taka bezpieczna klasyka zawsze dobrze wpisuje się w aktualne trendy. Jeśli jednak chodzi o pokój młodzieżowy to dobrze sprawdzają się odważne rozwiązania i kontrasty, które są spójne z energią młodych ludzi. Pokój nastolatka może być trafnym wyrazem jego pasji i zainteresowań. Dzieci, podobnie jak dorośli lubią mieć w swoich pokojach to, co jest im naprawdę bliskie. Dla niektórych będzie to muzyka, książki lub gry. Ten szczególny czas w życiu jest bardzo bogaty w różne emocje i może być pełen wyzwań.

Pokój młodzieżowy może być spokojnym miejscem, w którym nastolatek wypocznie, zregeneruje się, ale też zajmie się tym, co naprawdę sprawia mu przyjemność. Dobrze jest pomyśleć o solidnym łóżku i powiesić w oknie zasłony do pokoju młodzieżowego, które będą uzupełniały wnętrze o wyraziste kolory. To mebel, który ma w sobie duży potencjał. Niektórzy rodzice stawiają na konstrukcje drewniane, które są odporne na presję czasu i dobrze wyglądają w wielu wnętrzach. Trudno znaleźć definicję uniwersalnego młodzieżowego stylu. Ten wiek charakteryzuje się zmiennością i poszukiwaniem siebie w wielu obszarach życia, więc pokoje nastolatków powinny być w pewnym sensie elastyczne czyli dawać możliwość zmiany. 

Przyjazna przestrzeń dla chłopców 

Dziewczyny i chłopaki różnią się w wielu aspektach, dlatego inaczej będzie wyglądał pokój zapalonej czytelniczki, a inaczej kreatywnego majsterkowicza, który lubi mieć wszystko pod ręką i często towarzyszy mu chaos tam, gdzie się pojawi. Rodzicom często zależy na tym, aby pokoje ich dzieci były schludne i czyste. Niezawsze jest nam łatwo nauczyć nasze pociechy odpowiedzialności jeśli chodzi o sprzątanie, ale warto kształtować w nich ten nawyk i urządzić ich pokoje tak, aby sprzątanie było proste i szybkie, a dekoracje nie wymagały czasochłonnej dbałości. Prostota zawsze jest mile widziana.


Firany i zasłony do pokoju młodzieżowym

Do pokoju młodzieżowego dobrze mogą pasować kraty ekspozycyjne, które są dostępne w wielu sklepach internetowych. Często montuje się je do ściany, ale możemy znaleźć również modele, które ustawia się na podłodze, więc nie wymagają żadnego inwazyjnego montażu np. wiercenia w ścianach. Ale czym w ogóle jest taka krata ekspozycyjna? Trzeba powiedzieć, że łączy ona w sobie prosty design i funkcjonalność stylu minimalistycznego. Można do niej przyczepić dosłownie wszystko, co przyjdzie nam do głowy, zdjęcia, grafiki, plan tygodnia, ważne notatki... Szczególnie dobrze wyglądają one we wnętrzach industrialnych, gdzie metalowe przedmioty grają istotną rolę. 

Jak urządzić pokój młodzieżowy z pomysłem

Warto pamiętać o tym, że w dodatkach tkwi wielka siła. Mogą nadać one pokoju indywidualnego wyrazu. Oczywiście nie zawsze mogą nam się podobać pomysły naszych dzieci, ale warto je uwzględnić, a kiedy to możliwe iść na kompromis z dzieckiem. W końcu to jego przestrzeń i dobrze pozostawić mu wolność wyboru jeśli jest to rozsądne. Każdy nastolatek to doceni.

Jeśli nie za bardzo wiemy, jak urządzić wnętrza dla chłopców, warto poszukać inspiracji. Najlepszym pomysłem jest wspólne przeglądanie katalogów czy grafik dostępnych w internecie, aby znaleźć to, co przez długi czas okaże się funkcjonalne. Dzięki temu mamy poczucie, że robimy mądre zakupy i wybieramy to, co niezbędne. Nie jest mądrze ulegać zakupowemu szaleństwu. Zbyt wiele przedmiotów, ozdób i dekoracji sprawia, że potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania, a w pokoju młodzieżowym liczy się przede wszystkim przestrzeń i miejsce do nauki dlatego warto zdecydować sie na choćby gładkie ponadczasowe firany do pokoju młodzieżowego. Duże znaczenie odgrywa biurko i ergonomiczne krzesło. 


Różowe firanki do pokoju dziewczynki

Meble do pokoju młodzieżowego 

Wystrój pokoju musi być adekwatny do potrzeb nastolatka. Ważne jest gustowne dobranie kolorów. Ściany to duża powierzchnia, ale nie musi być to wyzwaniem. Dużą popularnością cieszą się barwne fototapety. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, można wybrać fototapety 3D, które nadają charakterystycznej głębi. Aranżacja pokoju młodzieżowego to przestrzeń do uruchomienia kreatywności. Tutaj liczy się oryginalny i nietuzinkowy design. Warto postawić na praktyczne meble do pokoju, które będą solidnie wykonane. Jakość zawsze sprawia, że nawet po wielu latach przedmioty wyglądają nienagannie. Przekłada się to więc na zadowolenie. 

Niezależnie od metrażu, w pokoju nastolatka muszą znaleźć się przedmioty, które są dla niego ważne. Dla każdego dziecka bedzie to, co innego. Meble do pokoju młodzieżowego to nie tylko łóżko i biurko, ale też pojemna komoda i półki. Kolory ścian to kwestia upodobań, ale dobrze sugerować się tym, na jaką stronę świata wychodzą okna i jak bardzo nasłonecznione są wnętrza.  To pomoże wybrać odpowiednie barwy. Niezależnie od tego, czy postawimy na nowoczesne rozwiązania czy raczej na to, co klasyczne, trzeba pamiętać, że pokój dziecka to przede wszystkim aranżacja, w której nie może zabraknąć tego, co praktyczne.