Firany i zasłony do szarego pokoju dziecięcego

Szary kolor święci ostatnimi czasy triumfy w aranżacji wnętrz. Szare ściany przestały kojarzyć się z wnętrzem smutnym i nieprzyjaznym. My podpowiadamy, jak udekorować okno, by pasowało do szarych ścian.


Okno w szarym pokoju – określ styl wnętrza


Aranżacja pokoju, a więc i okna, w dużej mierze będzie zależała od stylu wnętrza. Szarość, mimo iż jest kolorem dość uniwersalnym, nie wszędzie sprawdzi się jednakowo dobrze. Szare ściany nie wpiszą się dobrze w styl francuski, angielski czy nowojorski, za to bardzo ładnie podkreślą minimalizm wnętrz skandynawskich lub industrialnych. Szare ściany rzadko widuje się w salonach urządzonych w stylu glamour lub boho, ale przy odrobinie starań (odpowiednie dobranie mebli i dodatków) można się pokusić o taki eksperyment.


Kolorowe zasłony w szarym pokoju

Szary kolor wbrew pozorom nie ochłodzi wnętrza i nie sprawi, że będzie nieprzytulne. Dużo zależy tu od odcieni szarości, a tych jest naprawdę dużo. Ciepły, gołębi lub popielaty szary bardzo ładnie zaprezentuje się na ścianach salonu lub sypialni. Raczej nie poleca się chłodnego i dość surowego grafitu. Można tym odcieniem pomalować jedną ścianę, ale na pewno nie wszystkie.


Okno w szarym pokoju – jakie kolory pasują do szarych ścian


Chciałoby się powiedzieć, że wszystkie, ale nie byłaby to prawda. Szary kolor, chociaż dość neutralny i sprawiający wrażenie uniwersalnego, nie ze wszystkimi barwami komponuje się równie dobrze.

W zestawieniu z szarością na pewno sprawdzi się klasyczna biel. Warunek jest jeden – ściany powinny być jasnoszare, a w pomieszczeniu muszą się znaleźć inne białe dodatki. Nie tylko zasłony, ale też np. poduszki lub narzuty, biały obrus, a nawet białe meble.

Szary kolor lubi towarzystwo żywych, jaskrawych barw. W jego sąsiedztwie bardzo ładnie zaprezentują się dodatki czerwone, pomarańczowe i żółte. Szczególnie te ostatnie są często wykorzystywane we wnętrzach w stylu skandynawskim. Żółty kolor ma wnieść do nich słoneczną atmosferę.

Miłośnicy stonowanych aranżacji wnętrz także nie muszą się martwić. Przy szarych ścianach ładnie zaprezentują się pastelowe i turkusowe dodatki. Dobrym wyborem są też liczne odcienie niebieskiego, przede wszystkim błękit i granat.


Szare zasłony w szarym pokoju

Okno w szarym pokoju – tych kolorów lepiej nie używać


Mogłoby się wydawać, że szary jest kolorem pasującym do wszystkiego i nie trzeba zachowywać przesadnej ostrożności przy aranżacji wnętrza. Jednak kierując się taką odwagą łatwo popełnić błąd, szary kolor bowiem nie ze wszystkimi barwami ładnie się skomponuje. W jego towarzystwie nie powinien znaleźć się żaden odcień brązu – ani ciepły, ani chłodny. Także fiolet w połączeniu z szarością zrobi niekorzystne i dość przytłaczające wrażenie. Ostrożność trzeba zachować przy komponowaniu zielonych dodatków. O ile turkus czy jasna, wiosenna zieleń będą w porządku, to odcienie oliwkowej i butelkowej zieleni nie będą dobrym wyborem.


Okno w szarym pokoju – zasłony czy rolety


Kwestia wyboru rolet lub zasłon dotyczy nie tylko kolorystyki, ale ogólnej aranżacji i stylu pokoju. Długie, stylowe zasłony doskonale wpasują się w bogato urządzone wnętrza. Będą też dobrym wyborem do dużych pomieszczeń, gdzie kolor zasłon będzie przewodnim kolorem innych dodatków. W dużych wnętrzach można powiesić długie do ziemi i marszczone zasłony. W mniejszych często jednym z czynników decydujących o aranżacji okna jest konieczność oszczędzania miejsca. Tu, gdzie nie ma miejsca na długie zasłony, najlepiej zamontować rolety rzymskie. Ich dekoracyjny charakter nie zepsuje ciepłej atmosfery pokoju, a na pewno będzie lepszym wyborem niż zasłony kończące się na linii parapetu.


Zasłony i rolety w szarym pokoju

Klasyczne rolety przy szarych ścianach sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych bardzo minimalistycznie. W takim wypadku dobrze jest wybrać jasne rolety z tkanin zaciemniających. Dobrze spełnią swoją funkcję, jednocześnie ożywią i rozjaśnią pomieszczenie.


Okno w szarym pokoju – jak dobrać firanki


Wygląd, wzór i sposób wieszania firanek w pokoju z szarymi ścianami dobiera się do ogólnej aranżacji wnętrza. Bogato zdobione żakardowe firany sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour, rustykalnym, francuskim czy boho. We wnętrzach minimalistycznych lepiej postawić na gładkie firany z markizety lub tiulu. A kolor? Przy zasłonach białych i tych utrzymanych w żywych kolorach najlepiej zaprezentują się białe firanki, ale nie musi to być regułą. Jeśli biel miałaby wystąpić tylko na firankach, lepiej zastąpić ją jaśniejszym odcieniem barwy zasłon. Przy zasłonach stonowanych, pastelowych można powiesić firanki utrzymane w podobnej kolorystyce, ale o kilka tonów jaśniejsze.


Zasłony i rolety w szarym pokoju

Okno w szarym pokoju i szare zasłony?


Tak, to ma prawo się udać. Warunkiem jest, by zasłony były jaśniejsze niż ściany. W takim wypadku najlepiej do kompletu powiesić białe firanki.