Jak udekorować okno, aby bez przeszkód wyjść na balkon?

Firany na okno balkonowe
8 kwietnia 2021 2020 view(s)

Jak udekorować okno, aby bez przeszkód wyjść na balkon?

Okno balkonowe to nie tylko przeszklenie, które ma zapewniać dostęp światła słonecznego do pomieszczenia. To połączenie pomiędzy domem lub mieszkaniem i balkonem, czyli dodatkową przestrzenią do odpoczynku oraz spędzania czasu. Szczególnie w ciepłe miesiące drzwi balkonowe są często otwarte, a my przechodzimy przez nie kilka razy dziennie. Jak zaaranżować okno, aby dostęp na zewnątrz był swobodny i komfortowy, a jednocześnie bez konieczności rezygnacji z dekoracji?

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektownych sposobów dekoracji wyjścia na balkon są firany balkonowe. Razem z firanką okienną tworzą połączenie ozdoby z ochroną przed silnym słońcem i wzrokiem przechodniów. Główną zasadą stosowania firany na okno balkonowe jest jej niezależność od firany, która znajduje się nad tradycyjnym oknem. Oznacza to, że stosujemy jedną firanę nad oknem, a drugą nad drzwiami balkonowymi. Kolejną kwestią jest zaaranżowanie firanki na okno balkonowe tak, aby podkreślała nowoczesny wystrój pomieszczenia i pozwalała na swobodne korzystanie z balkonu.

Luźne, swobodne firany

Bardzo modnym zabiegiem jest zastosowanie luźnej, lekkiej firany, która efektownie opada na podłogę. Służy ona nie tylko jako firana, ale także zasłona, dlatego rozsunięta jest na boki okna. Dzięki temu w razie potrzeby nie trzeba przesuwać jej, aby wyjść na balkon, a jednocześnie można w każdej chwili przesunąć ją i zasłonić wnętrze mieszkania. Do takiej aranżacji najlepiej sprawdzą się firany jednolite, z lejącego gładkiego materiału. Unikajmy gęstych i wyrazistych wzorów czy jaskrawych kolorów. Warto wybrać firany balkonowe w stonowanym, jednolitym odcieniu. Uniwersalnym pomysłem będą tkaniny białe lub kremowe, ale doskonale sprawdzą się też beże, szarości oraz wszelkie pastele. Kolorystycznie najlepiej dopasować je do innych tkanin we wnętrzu – obicia kanapy, dywanu, koca czy poszewek na poduszki. Luźno opadające firany to idealna dekoracja we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy boho.

Firany podpięte po bokach

Ciekawym sposobem na dekorację okna, która nie blokuje swobodnego korzystania z balkonu, jest podpięcie firan po bokach. Pozwala to na wpuszczenie do pomieszczenia promieni słonecznych, a tym samym rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza. Do podpięcia firany można użyć troków, chwostów, szarej liny marynarskiej lub magnesów w zależności od aranżacji całego pomieszczenia. Podpięta tkanina może być gładka, jak i we wzory. W takim przypadku warto dostosować element podpinający do stylu firany. Wzorzysty materiał lepiej będzie komponował się z gładkimi, szeroki trokami, a jednolita firana może być podpięta za pomocą ozdobnych koralików, szklanych wisiorków czy łańcuszków. Podpięcie można wykonać tylko na jednej stronie – tam, gdzie znajdują się drzwi balkonowe lub konsekwentnie na całym oknie. Najlepiej sprawdzą się firany ze zwiewnego materiału, które efektownie ułoży się i podda podpięciu. Może to być zarówno tkanina gładka, jak i marszczona. To doskonałe uzupełnienie aranżacji w stylu nowoczesnym, glamour czy nowojorskim.


Firany balkonowe

Lekka firana, łatwa do przesuwania

Wyjście na balkon nie oznacza, że musimy rezygnować z firany lub stosować jedynie podpięcia. Lekka, zwiewna firanka zamontowana na swobodnie przesuwających się kółkach lub żabkach również doskonale się sprawdzi. Ważne jest, aby była ona lekka i komfortowa w obsłudze. Dzięki temu z łatwością przesuniemy ją w razie potrzeby. W tym przypadku najlepiej postawić na cienką, gładką firankę lub z delikatnym wzorem, np. roślinnym haftem. Jeśli chodzi o kolory, to doskonale sprawdzą się stonowane odcienie – beże, kremy czy pastelowy pudrowy róż. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w zarówno w pokoju dziennym, jak i w sypialni z oknem balkonowym. Szczególnie w tym drugim przypadku nie zawsze chcemy, aby okno w ciągu dnia było odsłonięte.

Co zamiast firany balkonowej?

Firana to nie jedyne rozwiązanie, jakie możemy zastosować na oknie balkonowym. Dobrze sprawdzą się także firanowe panele. To sztywne elementy wykonane z zaprasowanej firany. Zawiesza się je po jednym na szerokość każdego okna. Można je przesuwać w razie potrzeby, ale nie ograniczają one dostępu do otwarcia skrzydła lub wyjścia na balkon. Zwolennicy minimalizmu mogą postawić na rolety montowane na ramie okiennej lub na ścianie nad otworami okiennymi. Wtedy wyjście na zewnątrz jest niezależne od dekoracji okien i drzwi balkonowych. W razie potrzeby zasuwamy lub odsuwamy roletę i możemy swobodnie korzystać z balkonu. Od środka okno jest aranżowane w sposób stonowany i minimalistyczny.

Okno balkonowe nie wymaga specjalnej aranżacji i można zastosować na nim te same firany, co na tradycyjnym oknie. Ważne jest, aby dopasować dekorację do stylu aranżacji całego wnętrza oraz potrzeb mieszkańców. Lekka i swobodnie przesuwająca się firana lub efektowne podpięcie z pewnością będą atrakcyjną ozdobą wnętrza, a jednocześnie ułatwią komfortowe korzystnie z balkonu.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...