Batyst – cena, właściwości, zastosowanie i opinie

Batyst w sypialni
1 stycznia 2019 4429 view(s)

Batyst – cena, właściwości, zastosowanie i opinie

Wśród popularnych tekstyliów można spotkać produkty wykonane z batystu. To niezwykle wszechstronny i ceniony materiał powszechnie stosowany w różnych celach. Czym się charakteryzuje i jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Z czego powstaje batyst i jakie ma właściwości - rodzaj batystu

 

Do produkcji batystu najczęściej wykorzystuje się cienkie włókna bawełniane bądź lniane, natomiast nieco rzadziej spotykaną odmianą tkaniny jest ta jedwabna oraz bawełniano-jedwabna. Na rynku dostępne są również propozycje z domieszką włókien syntetycznych. Wyróżniają się przede wszystkim płóciennym splotem, który czyni je wytrzymałymi oraz lekkimi. Materiał jest cienki, niemal przezroczysty, delikatny, lekka cienka tkanina, a przy tym bardzo przyjemny w dotyku. Jeśli został wykonany w 100% z włókien naturalnych, cechuje się także przewiewnością i zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. W większości można prać go w pralce, co sprawia, że okazuje się prosty w pielęgnacji. Zagniecenia łatwo usunąć podczas prasowania – nie wszystkie firany z batystu będą go jednak wymagały, zwłaszcza jeśli będą prane delikatnie lub do ich produkcji wykorzystano poliester.

Tkanina batystowa produkowania jest w kolorze białym, ale możliwość farbowania sprawia, że dostępna jest w wielu różnych odcieniach. Materiał drukowany i haftowany staje się natomiast jeszcze bardziej dekoracyjny. Ponadto może być idealnie gładki, prążkowany lub wyróżniający się strukturą imitującą len.

 

Firana batyst z aplikacją gipiurową

 

Zastosowanie tkaniny batystowej

Batyst znajduje zastosowanie w branży odzieżowej oraz wyposażeniu wnętrz, stanowiąc doskonałe tworzywo do produkcji ubrań oraz dekoracji. Batyst bawełniany lub jedwabny, dzięki temu, że doskonale się układa i jest miły w kontakcie ze skórą, wykorzystuje się w krawiectwie do szycia lekkich elementów garderoby letniej, np. koszul, bluzek, spódnic, sukienek, tunik, bielizny czy podszewek. Powstają z niego także dodatki, m.in. chusty i szale.

Do popularnych produktów wykonanych z tej tkaniny należą również rozmaite dekoracje okienne. Przede wszystkim są to firany i zasłony, ale także rolety rzymskie i austriackie bądź panele japońskie. Właściwości batystu sprawiają, że doskonale się ona układa i świetnie nadaje się to marszczenia czy drapowania. Dzięki temu umożliwia tworzenie ciekawych aranżacji okiennych. Ponadto z bawełnianego batystu powstają także dekoracyjne poszewki na poduszki oraz pościel – ze względu na cienkość materiału doskonale nadaje się szczególnie na letnie, upalne noce.

 

Ile kosztuje batyst i jak się sprawdza?

Batyst nie należy do materiałów drogich, choć jego cena zależy od jakości konkretnej tkaniny. Najdroższy jest materiał jedwabny uznawany za najszlachetniejszy. W aranżacji wnętrz zdecydowanie najczęściej stosowana jest jednak odmiana z przędzy bawełnianej, często także wzbogacona poliestrem, który sprawia, że firany oraz zasłony mają lepsze właściwości użytkowe. Tego typu dodatki do wnętrz są chętnie stosowane w pomieszczeniach różnego typu. Duża różnorodność barw, wzorów oraz nadruków sprawia, że można dopasować je do klasycznej, nowoczesnej, eleganckiej bądź przytulnej aranżacji wnętrza. Przystępna cena, estetyka i szeroki wybór produktów przystosowanych do tworzenia nawet bardzo fantazyjnych okiennych kompozycji to główne przyczyny, dla których batyst cieszy się doskonałymi opiniami.

 

Nowoczesna firanka batyst len na przelotkach

 

Ozdobne tkaniny tego typu są ponadto proste w pielęgnacji – w razie potrzeby można nawet czyścić je chemicznie. Schną rozwieszone bezpośrednio na karniszu lub szynie, co jest dużą zaletą zwłaszcza w przypadku dużych fragmentów materiału, które trudno byłoby wysuszyć w innym miejscu. Ponadto doceniane są za poczucie prywatności, jakie zapewniają we wnętrzu, jednocześnie nie powodując jego zaciemnienia. Przepuszczając światło, przyjemnie je rozpraszają, a przez to tworzą w pokoju kameralną atmosferę.

Jak widać, firany oraz zasłony z batystu to godne polecenia rozwiązanie, które nie tylko upiększy dowolne pomieszczenie, ale również nie sprawi kłopotów w codziennej pielęgnacji oraz nie nadwyręży domowego budżetu.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...