7 błędów, jakich należy błędów unikać w dekoracji wnętrz

Błędy w dekoracji wnętrz
4 maja 2020 191 view(s)

7 błędów, jakich należy błędów unikać w dekoracji wnętrz

Urządzanie wnętrz to trudne i czasochłonne zadanie. Prawidłowe dobranie kolorystyki, kształtu i wielkości mebli lub rodzaju dodatków – takich jak zasłony czy ozdobne poduszki – wymaga starannego planu i odpowiedniej konsekwencji. Nieścisłości i często powielane błędy mogą negatywnie wpłynąć na efekt aranżacji, niwecząc cały trud włożony w dekorowanie mieszkania. Jakich najczęstszych pomyłek warto zatem unikać?


Zbyt duża ilość przedmiotów we wnętrzach


Nadmiar mebli i dekoracji to prosta droga do zagracenia wnętrza i pomniejszenia jego cennej przestrzeni. Liczne figurki i książki porozstawiane na blatach przeszkadzają w sprzątaniu, a zarazem wprowadzają nieład w pomieszczeniach, utrudniając wypracowanie ich estetycznej aranżacji. Zamiast ustawiania mało pojemnych szafeczek ozdobionych dziesiątkami przedmiotów, lepiej wybrać jedną, dużą szafę lub komodę, która w swoim wnętrzu pomieści wszelkie pamiątki czy ulubione bibeloty. Warto działać tu w myśl zasady: im mniej, tym lepiej. Dzięki pochowaniu zbędnych dodatków nowoczesne wnętrza przestaną męczyć bezładem i nadmiernym sentymentalizmem zarówno domowników, jak i gości.


Pomieszanie stylów


Urządzając mieszkanie warto postawić na jeden główny styl, który nada wnętrzom spójny, estetyczny charakter. Mieszanie wielu nurtów – vintage, minimalistycznego czy glamour w poszczególnych pomieszczeniach może wprowadzić spory chaos, niepotrzebnie przytłaczający mieszkańców. Marząc o spójnym połączeniu różnorodnych aranżacji dobrze będzie skorzystać z pomocy profesjonalnych architektów. Doradzą oni sprawdzone rozwiązania, które zapewnią najlepszy efekt wizualny niezależnie od wybranej stylistyki.


Nieodpowiedni dobór kolorów


Błędem często spotykanym w mieszkaniach jest zbyt intensywna lub zanadto mdła kolorystyka. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie odpowiednio stonowanej barwy przewodniej, która zostanie uzupełniona pojedynczym, mocniejszym akcentem. Trzy beżowe ściany połączone z czwartą płaszczyzną z np. zielonymi zasłonami sprawią, że wnętrze będzie ożywione, a zarazem nie zdominuje swoimi odcieniami pozostałych elementów wyposażenia. Optymalnym wyjściem jest wcześniejszy zakup mebli i dodatków, a następnie dopasowanie do nich kolorystyki ścian. W szerokiej gamie dostępnych farb znacznie łatwiej znaleźć odcień adekwatny do kanapy, szafy czy zasłony do salonu, niż odwrotnie.


Abstrakcyjne wnętrze

Jedno źródło światła w pomieszczeniu


Większość inwestorów dekorując swoje mieszkania stawia na jedno główne, sufitowe źródło oświetlenia. To popularny błąd, który może prowadzić do przemęczenia oczu i nieodpowiedniego rozjaśnienia poszczególnych stref. Niedopasowane lub zbyt słabe światło pogarsza stylistykę wnętrz, a nierzadko wręcz podkreśla wady pomieszczeń. Prócz wiszącego żyrandola warto zastosować nastrojowe, boczne kinkiety bądź lampę podłogową, które zapewnią delikatne światło w czasie wieczornego relaksu. Dodatkowe oświetlenie będzie przydatne także w strefach roboczych – przy biurku, kuchennym blacie i nad lustrem.


Kierowanie się modą


W trakcie aranżacji mieszkania nie należy kierować się modą. Trendy wnętrzarskie zmieniają się stosunkowo szybko – coś, co wydaje się modne w danym momencie, za kilka miesięcy może okazać się całkowicie niezgodne z najnowszym nurtem wykończeniowym. Można inspirować się aktualną tendencją, wybierając jednak jej elementy zgodne z własnymi upodobaniami, a przede wszystkim nie przytłaczające wnętrza i łatwe do ewentualnej zmiany. To, że wyglądają one ładnie w profesjonalnym magazynie nie oznacza, że zapewnią przyjazny dla każdego mieszkańca efekt. Nierzadko nowa firanka, komplet ozdobnych poduszek czy ciekawa lampa wystarczą, by dodać mieszkaniu modnego charakteru bez nadmiernego kopiowania proponowanych stylizacji.


Brak funkcjonalności


Wiele osób urządzając swoje wnętrza zwraca baczną uwagę na ładny wygląd przedmiotów i estetykę planowanej aranżacji, zapominając o jej funkcjonalności. Choć propozycje z katalogów czy sklepów prezentują się niezwykle zachęcająco, często nie zapewniają one niezbędnej przestrzeni do przyziemnych czynności, takich jak suszenie prania czy ustawienie brudnego obuwia. Z tego względu dekorując swój dom należy najpierw określić przeznaczenie pomieszczeń i ich najważniejsze, praktyczne elementy, a dopiero później zadbać o nadanie im estetycznego i harmonijnego wyglądu.


Abstrakcyjne wnętrze

Zaburzenie proporcji i przestrzeni


Dobór mebli i poszczególnych elementów wyposażenia powinien być podyktowany wielkością posiadanego wnętrza. Jeżeli mieszkanie oferuje dużą przestrzeń, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować w nim okazałe szafy, kuchenne wyspy czy sporych rozmiarów dekoracyjne lampy. W mniejszych pomieszczeniach wskazane jest raczej ustawienie niewielkich mebli i bibelotów, które nie sprawią przytłaczającego wrażenia. Mała kanapa w olbrzymim salonie lub odwrotnie – wielki dywan w malutkiej sypialni to najprostszy sposób na zaburzenie proporcji i wprowadzenie chaosu do każdego wnętrza.


Urządzanie mieszkania to sztuka, która wymaga pewnej wiedzy i zmysłu aranżacyjnego. Przystępując do remontu lub zmiany stylizacji wnętrz, warto opierać się na sprawdzonych poradach. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć najczęstszych błędów, które negatywnie wpływają na osiągnięty efekt.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...