Jak urządzić mały salon?

Urządzanie małego salonu
2 kwietnia 2020 494 view(s)

Jak urządzić mały salon?

Małe domy czy mieszkania to bardzo często jedyny sposób, aby posiadać własne cztery kąty. Bez względu na to, jak dużo metrów kwadratowych, salon powinien być wizytówką naszego mieszkania. Jak urządzić mały salon?


Kolory ścian


Kiedy aranżujemy niewielki salon, musimy pamiętać, że duże znaczenie ma kolorystyka ścian. Wiadomo, że im jaśniejsze barwy zastosujemy, efekt będzie lepszy. Nie jest to jednak jedyna zasada, której warto się trzymać. Jasne kolory sprawią, że ściany w salonie zostaną optycznie powiększone, zyskują przejrzystości i czystości. Nie możemy jednak zapomnieć, że nie każde jasne kolory cechuje taka moc. Kiedy zdecydujemy się na ciepłe kolory, nawet w delikatnych odcieniach takich jak pomarańcz czy żółć, nie uzyskamy pożądanego efektu optycznego powiększenia.


Beżowe zasłony do małego pokoju


Następnym powodem, dla którego w niedużym salonie powinniśmy postawić na zimne kolory, jest nasłonecznienie oraz sztuczne oświetlenie, jakie w nim planujemy. W przypadku domów jednorodzinnych salon powinien znajdować się na południowej stronie przez co, uzyskamy słoneczny, ciepły i przytulny efekt. W blasku słońce, ciepłe kolory stają się znacznie bardziej intensywne, przez co efekt powiększenia jest większy. Z kolei zimne kolory nie tracą swojego odcienia.

W podobny sposób na wnętrza działa sztuczne oświetlenie, które w salonach jest dość bogate. W czasie aranżacji należy postawić na lampy, które podkreślają porządny kolor ścian. Jak to zrobić? Zasada jest proste, ciepłe ściany wymagają oświetlenia o barwie ciepłej, a zimne wręcz przeciwnie — o zimnej.


Długi i wąski pokój


Bardzo często w blokowych salonach, mamy do czynienia z długimi oraz wąskimi pokojami. Taki układ nie ma wiele wspólnego z przytulnym salonem. Aby zmienić te proporcje, możemy krótszą ścianę pomalować na ciemny kolor. Dłuższe, jasne ściany optycznie poszerzą salon, a jego zbytnia długość zostanie skrócona przez ciemniejszą, przeciwną ścianę. Należy jednak pomalować na ciemny kolor ścianę, która nie posiada okien. Światło, jakie będzie dostawało się do wnętrza, sprawi, że ściana, na której znajdują się okna, będzie tą najciemniejszą w salonie. Można na niej powiesić jasne zasłony do salonu tak aby rozjaśnić tą cześć salonu.


Zbyt niski pokój

Jedynie nowoczesne mieszkania albo te znajdujące się w starych kamienicach charakteryzują się wysokimi pomieszczeniami. Mieszkańcy zwykłych bloków mogą mieć czasami wrażenie, że zahaczają głową o sufit. Aby optycznie zmienić to uczucie, należy pomalować ściany na ciemniejsze kolory niż niski położony sufit, które najlepiej zostawić w klasycznej bieli. Jeśli barwnie zaaranżujemy kolorystykę ścian, a sufit pozostanie jasny, pomieszczenie wyda nam się znacznie wyższe.


Beżowe zasłony do małego pokoju

Ostatnie trendy mówią nam o suficie podwieszanym, jednak kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo niskim salonem, nie warto tego stosować. Poza samym kolorem sufitu warto przyłożyć wagę do metody malowania ścian. Jak to zrobić? Wystarczy jedynie sprawić, aby kolor ściany delikatnie nachodził na sufit. Wystarczy kilka centymetrów. Jeśli zadziałamy w drugą stronę, czyli najedziemy kolorem sufitu na ścianę, to zmniejszymy pomieszczenie.
Poza kolorami ścian warto, aby podłoga byłą delikatnie ciemniejsza niż sam sufit. Nie warto jednak stawiać na bardzo ciemne kolory, gdyż podłoga optycznie się zmniejszy oraz obniży pomieszczenie. Nikt z nas nie chce takiego efektu w niskich oraz małych salonach.


Lustro


Lustra to niezwykle popularny sposób na powiększenie wnętrza. W większości wypadków są używane w łazienkach czy przedpokojach, jednak obecne trendy mówią nam o jego wykorzystywaniu również w salonach. Dlaczego? Odbicie w lustrze sprawia, że pokój staje się optycznie większy. Ciekawym rozwiązaniem może być zawieszenie lustra nad kanapą czy stołem. Nie należy jednak robić tego naprzeciw kanapy czy fotela. W przeciwnym razie w czasie wypoczynku będziemy mieli wrażenie, że ktoś nas obserwuje.

Wystrój niedużego salonu powinien również zawierać miejsce na składowanie różnych rzeczy. W małych domach czy mieszkaniach nie ma miejsca na przedpokój, czy garderobę, dlatego warto pomyśleć na przykład o szafie wnękowej.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...