Firana markizeta alena-firany.pl

 

     Wśród wielu rodzajów tkanin przeznaczonych do szycia firan znaczące miejsce zajmuje markizeta. Wyglądem przypomina siateczkę o małych lub większych oczkach, zależnie od tego, jak zaprojektowany został materiał. Często jej powierzchnię zdobią dodatkowe aplikacje, urozmaicając całość i zmieniając ogólne wrażenie. Markizeta jest łatwa w konserwacji – jeśli pierzemy ją na delikatnym programie, prasowanie nie będzie już konieczne. Tkanina wyprostuje się pod wpływem własnego ciężaru i od razu będzie prezentowała się estetycznie.

 

Firana markizeta do salonu i pokoju gościnnego

 

     Firany typu markizeta powinny być brane pod uwagę szczególnie w przypadku tradycyjnych wnętrz, a także salonów i pokojów gościnnych. Ze względu na swój dekoracyjny charakter, który podkreśli elegancję pomieszczeń o funkcji reprezentacyjnej.

Przepuszczalność światła jest różna w zależności od gęstości splotu. Przy luźnych oczkach do pokoju będzie wpadać duża ilość światła, ale trzeba pamiętać, że taki materiał będzie w niewielkim stopniu osłaniał wnętrze mieszkania przed wzrokiem sąsiadów. Gęstsza siateczka to z kolei nieco mniej słońca w mieszkaniu i jednocześnie lepsza ochrona przed spojrzeniami z zewnątrz, jak również gwarancja wytrzymałości materiału.

 

Do jakich wnętrz będą pasować firany z markizety?

 

     Tkanina tego typu może występować w wielu różnych wariantach, które będą pasowały do mieszkań utrzymanych w rozmaitych stylach. Dlatego warto wiedzieć, jakie firany z markizety dobrać do swojego domu. Jeśli na materiale pojawia się delikatny motyw roślinny, na przykład drobne kwiaty i listki, znajdzie on zastosowanie we wnętrzach w stylu romantycznym i rustykalnym. Dobrze sprawdzi się w towarzystwie mebli z naturalnego drewna oraz motywów kwiatowych na innych powierzchniach.

 

Firanka markizeta alena-firany.pl

 

     Czasami do produkcji markizety używa się opalizującej nitki lub mocuje się do niej w regularnych odstępach perełki. Takie zdobienia pasują do stylu glamour, w którym liczy się wysoki stopień połysku przedmiotów i bogate zdobienia.

     Firany z siateczki, na których zastosowano elementy z gipiury lub powielono ornamenty, będą natomiast odpowiednie w przypadku wnętrz utrzymanych w orientalnym lub barokowym klimacie. Powielając misterne zdobienia z innych tkanin, wpiszą się w konwencję obfitości wzorów i motywów.

     Firanka z fantazyjnymi aplikacjami to także dobry pomysł dla tradycyjnych wnętrz oraz osób preferujących niebanalną aranżację przestrzeni wokół okna. Warto zdać się na intuicję i wybrać materiał, który najbardziej przypadnie nam do gustu.

    Ze względu na swoją dekoracyjność, firany z markizety nie sprawdzą się natomiast w mieszkaniach utrzymanych w minimalistycznym lub industrialnym stylu. W takim przypadku lepiej całkowicie zrezygnować z bogatych dekoracji w oknie lub zdecydować się na przepuszczające światło rolety rzymskie. Odpowiednie będą także rolety w kasecie z trybem dzień – noc, które w elegancki sposób łączą funkcję firan i zasłon.

 

Markizeta do salonu alena-firany.pl

 

Firanka z markizety – na metry czy szyta na wymiar?

 

    Przeglądając dostępne warianty firany do domu, warto zastanowić się nad formą kupowanej tkaniny. Do wyboru jest zazwyczaj gotowy produkt dostępny w sklepie w standardowym rozmiarze, usługa szycia na wymiar lub zakup materiału na metry. Osoby, które posiadają maszynę do szycia i umiejętności manualne pozwalające na stworzenie estetycznej firany, zapewne poradzą sobie z tkaniną z metra. Zawsze można także zlecić obróbkę materiału specjaliście, wybierając usługę szycia na wymiar. W takim przypadku pojawiają się ogromne możliwości indywidualizacji projektu – do wyboru są różnego rodzaju taśmy marszczące, opcja obszycia brzegów lub zamocowania przelotek w kolorze, który najlepiej będzie współgrał z wystrojem wnętrza.

    Najważniejsze, by ostateczny efekt zadowolił domowników i pozwolił zaprezentować walory wybranej markizety – niezależnie, czy zdobią ją fantazyjne motywy z gipiury, czy połyskująca nitka. Jeśli materiał został dobrze dobrany do charakteru pomieszczenia, aranżację wnęki okiennej możemy uznać za sukces.