Firanki w sypialni

Firanki i zasłony to jedne z najczęściej stosowanych dekoracji okiennych. Poprawiają one estetykę wnętrza, chroniąc przed wzrokiem przechodniów, promieniami słonecznymi czy światłem ulicznych lamp. Choć nierzadko są zastępowane przez rolety rzymskie, nadal cieszą się sporym powodzeniem wśród właścicieli mieszkań, łącząc w sobie liczne zalety. Dlaczego zatem warto wieszać firanki w obiektach mieszkalnych, firmowych lub publicznych?


Bogata oferta dostępnych modeli i wzorów


Firanki to elementy dekoracyjne, które są dostępne w niezwykle bogatej gamie stylistycznej. W sprzedaży oferowane są modele całkowicie gładkie, z dyskretnymi wzorami lub bogato zdobione – dzięki temu trafiają one w gust niemal każdego klienta. Firany najczęściej występują w odcieniu bieli i beżu, mogą one także posiadać kolorowe wstawki. Taka barwa optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenia, dodając im atrakcyjnego charakteru. Ich ważną zaletą jest możliwość łatwego dopasowania do różnego rodzaju zasłon. Firanki gładkie będą przepięknie komponować się z wzorzystymi storami, natomiast wersje zdobione – z jednolitymi kotarami. Są one także łatwe w upinaniu za pomocą różnorodnych dodatków, takich jak chwosty, spinki i haczyki. Dzięki temu w szybki i tani sposób można zmienić wygląd dekoracji, nadając jej całkowicie odmienny charakter bez konieczności zakupu nowych materiałów.


Uniwersalny charakter


Firany to ozdoby okienne o niezwykle uniwersalnym charakterze. Są one spotykane w mieszkaniach użytkowanych zarówno przez starszych, jak i młodszych domowników, znajdują także zastosowanie w obiektach firmowych czy publicznych. W eleganckich pomieszczeniach sprawdzą się firanki gładkie oraz modele z dyskretnym wzorem, najczęściej zlokalizowanym w dolnej lub górnej części tkaniny. Warto wtedy zestawić je z klasycznymi, jednobarwnymi zasłonami, które sprawią, że cała aranżacja stanie się wyjątkowo szykowna. W bardziej przytulnych, domowych wnętrzach można z powodzeniem wieszać bardziej ozdobne firany lub rolety rzymskie, które będą odpowiednie do okazałych pomieszczeń. Czyste i estetyczne firanki dodadzą każdemu wnętrzu lekkości, pozytywnie wpływając na komfort korzystania ze wszystkich jego lokali.


Firanki gładkie

Wysoka funkcjonalność


Firanki i zasłony oraz rolety rzymskie zakupione w renomowanym sklepie są wykonywane z wysokiej klasy materiałów. Dzięki temu są one niezwykle trwałe, nie tracąc swojego dobrego wyglądu oraz właściwości wraz z kolejnymi praniami. Ich niejaką wadą może być konieczność żmudnego upinania zakładek i mocowania za pomocą żabek. Można jednak wyeliminować ten problem, stosując wygodne w zawieszaniu firany z przelotkami bądź z wszytą taśmą marszczącą. Ważną zaletą takich tkanin jest także ich optymalna transparentność. Zależnie od wybranego modelu mogą one jedynie dyskretnie przesłaniać szybę okienną. Inne wersje mogą natomiast mocniej izolować zarówno od wzroku osób na zewnątrz, jak i światła słonecznego czy sztucznego, zapewniając niezbędną prywatność w każdym pomieszczeniu. Aby maksymalnie odgrodzić się od świata poza budynkiem, warto uzupełnić firany odpowiednio dobranymi zasłonami, które zagwarantują intymny klimat w sypialni czy salonie. Dodatkowo pomogą one ukryć nieestetyczny kaloryfer, parapet czy rury, zwiększając atrakcyjność każdego pokoju.


Łatwość pielęgnacji


Kolejną zaletą firanek jest szybka i nieskomplikowana pielęgnacja. Wystarczy bowiem zdjąć je z karnisza i wstawić do prania w temperaturze zgodnej z zaleceniami producenta. W ten sposób szybko odzyskają one piękny kolor i zapach, będąc estetycznym elementem wnętrza. Ta cecha jest szczególnie istotna w domach, w których musi być zachowana maksymalna czystość. Dzięki temu alergicy i astmatycy będą mogli korzystać z pięknych i funkcjonalnych dekoracji okiennych, które jednocześnie nie będą zaostrzać objawów ich schorzenia. Ponadto firany niezwykle szybko schną, a niektóre modele nie wymagają także żmudnego prasowania, umożliwiając ich szybkie, ponowne zawieszenia na karniszu.


Firanki do jadalni

Możliwość precyzyjnego dopasowania do wielkości okna


Ważną cechą firan jest możliwość dokładnego dopasowania ich do wysokości i szerokości przeszklenia. W domach wyposażonych w okna o standardowym wymiarze można zastosować gotowe firanki, przygotowane pod kątem typowych, najczęściej występujących wymiarów otworów okiennych. Pomagają one zaoszczędzić czas i koszty usługi krawieckiej, nadając się do zawieszenia bezpośrednio po zakupie. Chcąc uzyskać bardziej nietuzinkową kompozycję lub własnoręcznie przygotować ozdobę okienną można także kupić firany na metry. Będą one odpowiednie także do dekoracji okien o nietypowych rozmiarach.

 

Choć od pojawienia się pierwszych firanek minęło już kilka wieków, cieszą się one nie słabnącą popularnością. Są trwałe i łatwe w pielęgnacji, a wraz z zasłonami – stanowią kompleksową i funkcjonalną dekorację każdego okna. Dzięki tym cechom można spotkać je niemal w każdym domu, a nierzadko także w biurze, szkole czy firmie, gdzie są one istotnym  praktycznym elementem ozdobnym, pozytywnie wpływającym na komfort korzystania z pomieszczenia.