Mycie okien

Czyste szyby ozdobione firanami, zasłonami lub roletami rzymskimi są dekoracją i wizytówką każdego mieszkania. Choć ich pielęgnacja teoretycznie nie należy do skomplikowanych, warto wykorzystać praktyczne i sprawdzone metody mycia okien. Dzięki nim każda tafla będzie lśnić, przeszklenia będą pozbawione nieestetycznych smug, a ich mycie za każdym razem będzie szybkie i wygodne. 


Kiedy należy myć okna?


Duże znaczenie dla wygody mycia okien i efektu prac ma odpowiednia pora, w jakiej wykonywana jest pielęgnacja przeszkleń. Nie należy przystępować do czyszczenia w wyjątkowo słoneczne dni – promienie słońca szybko wysuszą wodę i środki chemiczne, zostawiając brzydkie smugi. Okien nie warto myć w deszczowe dni, gdyż opady zaraz zniweczą efekty prac. Niewskazana jest ich konserwacja również na mrozie – szkło poddane działaniu ciepłej wody może pękać, a sama ciecz szybko zamarzać, utrudniając jej wytarcie do sucha. Mycie okien najlepiej zaplanować na nieco pochmurne i niezbyt gorące dni, a także poranną lub wieczorową porę.

Wiele osób zastanawia się także, jak często czyścić okna? Duże znaczenie ma najbliższa okolica oraz obecne w niej zanieczyszczenia, które mogą zwiększać zabrudzenie szyb. Przeszklenia i ich ramy warto myć przynajmniej cztery razy do roku; w obszarach o dużym stężeniu pyłów i kurzu może być to konieczne nawet częściej. Także niesprzyjająca pogoda – częste deszcze i wiatr niosący drobinki mogą przyspieszać konieczność pielęgnacji okien. Jakiś środków i metod warto do niej używać?


Odpowiednie środki chemiczne


Aby okna lśniły czystością, do ich mycia należy używać odpowiednich środków chemicznych. W sprzedaży dostępne są dziesiątki płynów i pianek, które wykazują nieco odmienne cechy pielęgnacyjne. Często zawierają one alkohol o właściwościach odtłuszczających, umożliwiający łatwe pozbycie się brzydkich smug. Nierzadko w jego miejsce stosowane są także inne substancje rozpuszczające tłuszcz, które pomagają w usunięciu różnorodnych osadów.

Przystępując do pielęgnacji okien można użyć oferowanych w każdym sklepie preparatów bądź oferowanych na zamówienie, specjalistycznych środków do profesjonalnego użytku. Nie mając pod ręką odpowiednich produktów chemicznych można zastosować także sprawdzone, domowe metody mycia okien, które są tanie, ekologiczne i dostępne niemal w każdym domu.


Domowe metody mycia okien


Najczęściej stosowanym domowym środkiem do mycia okien jest ocet spirytusowy. Wykazuje on silne właściwości odtłuszczające, zapewniając wyjątkowy blask umytych przeszkleń. Aby wyczyścić szyby z użyciem octu konieczne będzie przygotowanie jego roztworu z wodą w proporcji 4:1. Po przelaniu go do butelki z atomizerem i spryskaniu okien wystarczy przetrzeć je miękką ściereczką i poczekać, aż wyschną. Podobnie jak wiele specjalistycznych płynów, także woda z octem nie wymaga dodatkowego spłukiwania, przyspieszając ogólne tempo prac. Choć w czasie samych czynności zapach octu może być niezbyt przyjemny, po wywietrzeniu pomieszczeń w krótkim czasie całkowicie się ulotni.


Kompleksowe mycie szyb i framug


Zazwyczaj większość osób odpowiedzialnych za pielęgnację przeszkleń myje je raz na kwartał. Czyszcząc okna nie należy zapominać także o ich framugach, które należy czyścić co najmniej dwa razy do roku. Aby w trakcie prac nie zniszczyć i nie zabrudzić dekoracji okiennych, należy zawczasu zdjąć firany, zasłony i rolety rzymskie zawieszone przy oknach. Po ich ściągnięciu pierwszą czynnością powinno być skrupulatne wytarcie za pomocą mokrej ściereczki ram i parapetów z kurzu, pyłów oraz ptasich odchodów. Po usunięciu większych zanieczyszczeń należy starannie umyć framugi za pomocą wody z płynem, a następnie spłukać je i wytrzeć do sucha.

Kolejnym krokiem będzie mycie szyb. Aby osiągnąć optymalne efekty, wskazane jest ich wstępne zwilżenie za pomocą mokrej ściereczki. Na wilgotne okna należy nanieść wybrany preparat, czyszcząc nim całą powierzchnię tafli, a następnie wytrzeć go do sucha ściereczką z mikrofibry, która skutecznie chłonie wodę i nie pozostawia smug. Nowoczesne produkty do pielęgnacji szyb zazwyczaj nie wymagają spłukiwania, gwarantując dobry efekt jedynie po ich wytarciu. Chcąc osiągnąć najlepsze rezultaty, warto przeprowadzić także polerowanie szyb. Jak zapewnić przeszkleniom idealny blask bez smug?


Mycie okien z zawieszoną firanką

Polerowanie szyb


Polerowanie szyb to sprawdzony sposób, który pozwoli wyeliminować ewentualne smugi pojawiające się na skutek mycia. Zazwyczaj są one spowodowane niedokładnym wytarciem środka chemicznego lub zbyt dużą wilgotnością ściereczki, przeznaczonej do osuszania tafli. Aby pozbyć się plam, polerowanie należy przeprowadzić bezpośrednio po myciu. Można zastosować czystą i suchą ścierkę z mikrofibry lub tetrową pieluchę, ręczniki papierowe, albo nieco staromodny, ale skuteczny sposób – czarno-białe, zgniecione kartki z gazety. Szyby poleruje się z góry na dół, a następnie na boki. Dzięki temu wszystkie smugi zostaną skutecznie usunięte, a tafle zyskają wyjątkowy blask. Po umyciu i wypolerowaniu okien można zawiesić czyste firanki, zasłony lub rolety rzymskie, które udekorują czyste przeszklenia.

 

Mycie okien to nieskomplikowana, ale czasochłonna i wyczerpująca praca. Aby ją ułatwić, a zarazem osiągnąć optymalne efekty, warto zastosować wysokiej jakości preparaty oraz sprawdzone metody, które pozwolą wyeliminować tłuste osady i smugi. Czyste okna, przystrojone firanami i zasłonami lub roletami rzymskimi będą ozdobą każdego mieszkania, wpuszczając duże ilości światła oraz zapewniając dobry widok na najbliższą okolicę.