Firany do salonu nowoczesnego

Decyzja o aranżacji własnego mieszkania należy do jednych z najważniejszych podejmowanych w ciągu życia. I choć zmiany w obrębie wnętrza są możliwe i praktykowane, to przestrzenie urządzamy zazwyczaj na kilka lat i warto, by czuć się w nich komfortowo.

Pomieszczenie, które najlepiej zaaranżować z dużą dbałością jest salon. To miejsce, w którym przebywa się najczęściej, zwłaszcza jeśli jest to salon połączony z aneksem kuchennym. To tutaj odbywają się rozmowy domowników, popołudniowy relaks i spotkania ze znajomymi. Jednym z trendów wnętrzarskich jest salon nowoczesny. Jak go urządzić, by prezentował się najlepiej, a przy tym był funkcjonalny? 


Nowoczesny salon, czyli?


Salon urządzony w modernistyczny sposób charakteryzuje się kilkoma cechami. Istotne jest, by decydując się na urządzenie nowoczesnego salonu pozostać konsekwentnym i utrzymać go w wybranym stylu. Osiągnięcie zamierzonego efektu będzie prostsze, gdy zapamięta się kilka haseł przewodnich: prostota, lekkość, brak przesady oraz przestrzeń. Nawet przy niedużym metrażu można zwiększyć go optycznie ograniczając liczbę mebli i dodatków. Brak przepychu nada wnętrzu lekkości i pozwoli skupić oko na detalach takich jak choćby zasłony do salonu. Można przy tym pokusić się o wprowadzenie do wnętrza nuty awangardy i zdecydować się na nieco ekstrawagancki mebel lub dodatek pamiętając o jednym – nowoczesny salon nie lubi przesady. Preferuje natomiast oszczędność w odniesieniu do mebli, ale i barw. Biele, szarości, beże lub jeden zdecydowany akcent – takie kolory pozwolą osiągnąć zamierzony efekt aranżacyjny.


Zasłony welurowe w nowoczesnym salonie

Na początek… kolory i oświetlenie


Wiedząc już, że nowoczesny salon to taki, w którym dominuje przestrzeń, warto zadbać o to, by wydawała się jak największa. Pomoże w tym odpowiedni dobór barw i oświetlenia, które pozwolą sprytnie „rozciągnąć” optycznie nawet małe pomieszczenie. Do nowoczesnego salonu najchętniej zagląda biel, która odbija światło i naturalnie rozświetla. Prócz bieli można zastosować także szarości i beże, a ciemniejsze kolory zarezerwować dla dodatków. Ci, którzy lubują się w mocnych akcentach kolorystycznych powinni zdecydować się na dodatek lub wybrany mebel w tym odcieniu, by nie zdominował całego pomieszczenia. 

Jak urządzić nowoczesny salon pod względem oświetlenia? Przede wszystkim tak, by dokładnie go oświetlić. Do wyboru są zarówno lampy sufitowe i ścienne, jak i stojące, taśmy ledowe oraz punktowe. To ważna kwestia, bo salon nowoczesny to salon dobrze oświetlony.


A co z kuchnią?


W wielu mieszkaniach nowoczesny salon połączony jest z kuchnią. To dobre rozwiązanie dla małych mieszkań z ograniczonym metrażem oraz tych, w których domownicy lubią częste biesiady przy wspólnym posiłku. Salon z aneksem kuchennym pozwoli uzyskać wrażenie przestronności pod warunkiem, że zostanie sprytnie przemyślany. To pomieszczenie wielofunkcyjne, które pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale i ściśle użytkową. Należy zaaranżować całą przestrzeń spójnie – dobrać jasne barwy, wydzielić funkcję kuchenną i wypoczynkową, ale przede wszystkim zadbać o harmonijny charakter całego pomieszczenia. 


Salon nowoczesny z jadalnią

Na koniec – meble i dodatki


Nowoczesny salon lubi proste meble o regularnych kształtach, z dobrej jakości materiałów i bez nadmiernych zdobień. Należy zachować powściągliwość w wyborze mebli i ograniczyć się do tych, które są najpotrzebniejsze. To pozwoli zachować minimalistyczny styl pomieszczenia. Do nowoczesnego salonu najlepiej wprowadzić meble o prostych, harmonijnych barwach, które będą dobrze współgrać z całkowitym odbiorem przestrzeni. 

A jak dobrać firany do salonu nowoczesnego? Również z dbałością o lekkość i minimalistyczną naturę. Modne firany i zasłony w nowoczesnym salonie są zwiewne i pastelowe, poddające się podmuchom wiatru. Chcąc urządzić przestrzeń w modernistycznym stylu należy schować głęboko do szafy grube tkaniny i ciężkie zasłony – nie dodadzą wnętrzu lekkości i nowoczesnego charakteru.